?

Czy są produkty, które mogą zawierać ukryty gluten?

Cierpię na nietolerancję glutenu, bardzo uważam na to, co jem, ale czasami moje dolegliwości wracają, mimo iż stosuję się do zaleceń lekarza. Zastanawiam się czy są produkty, które mogą zawierać ukryty gluten?

2017-06-09 Kategoria: Alergie
dietetyk Ewa Zawidzka
Witam serdecznie,
Gluten może niestety występować w wielu pozornie "bezpiecznych" produktach, np. produktach mlecznych, napojach, wędlinach, daniach gotowych, lekach, dlatego w przypadku jego nietolerancji należy bardzo dokładnie czytać etykiety. Bezpieczne są produkty z symbolem przekreślonego kłosa, mamy wtedy pewność, że w zakładzie, w którym je produkowano nie miały styczności z glutenem (czasem nawet pozostałości na taśmie produkcyjnej mogą dawać niekorzystne objawy).

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Gluten może być ukryty w wielu produktach - poprzez swoje właściwości zagęszczające jest dodawany do żywności by nadać jej odpowiednią konsystencję. Gluten może być dodawany do wędlin, produktów puszkowanych, wyrobów garmażeryjnych, gotowych dań i sosów. Można znaleźć go również w jogurtach, lodach, niektórych napojach, suszonych owocach i wsadach owocowych. Mogą go zawierać także niektóre leki i suplementy, aromaty dodawane do ciast i cukier wanilinowy. Gluten występuje też w postaci słodu jęczmiennego oraz w glutaminianie sodu i na żywność, która posiada je w swoim składzie również należy uważać. Osoby z nietolerancją glutenu powinny uważnie śledzić etykiety gdyż na rynku istnieje mnóstwo produktów, które mogą go zawierać lub być nim zanieczyszczone.