?

Jak wrócić po anoreksji do spożywania posiłków o standardowej kaloryczności?

Moja przyjaciółka kończy terapię po anoreksji. Mieszkamy razem i chciałabym jej pomóc w powracaniu do normalnego życia, dlatego chciałabym się dowiedzieć jak wrócić po anoreksji do spożywania posiłków o standardowej kaloryczności?

2017-06-09 Kategoria: Zaburzenia odżywiania
Należy mieć również na uwadze tzw. refeeding syndrome - czyli zespół ponownego odżywienia. Może pojawić się on u osób, które uprzednio długotrwale głodowały lub ograniczały w znaczny sposób spożycie kalorii lub makro-, mikroskładników. Osobie, która kończy terapię anoreksji należy wprowadzać kaloryczność i dodatkowe produkty powoli i ze szczególną ostrożnością - w trakcie należy monitorować poziom elektrolitów i ogólny stan pacjenta.
Miło z Twojej strony, że chcesz pomóc swojej przyjaciółce :) jednak anoreksja to bardzo ciężka, wyniszczająca choroba i powrót do pełni zdrowia jest bardzo trudny i może potrwać nawet kilka lat. Powinno się stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków, żeby nie doprowadzić do tzw. syndromu refeeding'u oraz nie zrazić chorej do jedzenia zbyt dużej jak dla Niej ilości. Myślę, że pomoc jaką możesz jej zaoferować to przede wszystkim wspieranie jej i kibicowanie, spożywanie z Nią posiłku i docenianie zjedzenia nawet najmniejszych ilości, co dodatkowo może ją motywować w powrocie do "normalności". No i przygotowywać posiłki, które lubi - można je dodatkowo "wzmocnić", dodając np. trochę więcej oliwy czy masła.