?

Czy istnieją skuteczne zalecenia dietetyczne podczas trądziku?

Moja córka zmaga się z trądzikiem. Bierze odpowiednie leki, ale zastanawiam się czy mogłabym jej pomóc zmieniając naszą dietę. Czy istnieją skuteczne zalecenia dietetyczne podczas trądziku?

2017-06-09 Kategoria: Choroby dietozależne
Uwzględniając wszystko, co zawarła poniżej Pani Anna Boniek, możnaby również zastanowić się nad diagnostyką hormonalną Pani córki - być może parametry zdrowotne są powodem kłopotów z cerą i również od tej strony należałoby się tej sprawie przyjrzeć :)
dietetyk Anna Boniek
Dzień dobry!

Jak sądzę, córka jest pod opieką lekarza dermatologa i faktycznie, terapia farmakologiczna jest w przypadku trądziku najskuteczniejszym rozwiązaniem. Prawdą jest również to, że odpowiednio zmodyfikowana dieta może wspomóc leczenie i złagodzić objawy.
Jeśli chce Pani wykluczyć czynniki, które mogą wpływać negatywnie na cerę Pani córki to w kwestii żywieniowej będzie to: mocno ograniczone spożycie czekolady,kawy, herbaty, ostrych potraw i przypraw. Ważna jest także temperatura posiłków i napojów, gdyż gorące dania powodują rozszerzenie naczyń skóry. Najlepiej gdyby potrawy miały temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Uważa się, że za trądzik może być odpowiedzialna zbyt wysoka podaż kalorii i produktów wysokoenergetycznych (cukry, słodycze czy pieczywo) stąd zaleca się spożywanie mniejszych posiłków i utrzymanie podaży kalorii na stałym poziomie. Należy pamiętać o piciu wody ( najlepiej 2 litry dziennie), spożywaniu produktów bogatych w błonnik i tych będących źródłem omega-3 (regulują poziom wydzielania łoju). Poleca się włączenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę A, C i E. Picie naparów ziołowych może również przyczynić się do zmniejszenia produkcji łoju.