?

Jaką stosować dietę, aby obniżyć poziom złego cholesterolu?

Lekarz, powiedział mojej mamie, że ma za duży poziom złego cholesterolu w organizmie. Jaką powinna zastosować dietę, aby go obniżyć?

2017-06-09 Kategoria: Choroby dietozależne
W przypadku zwiększonego stężenia LDL-cholesterolu na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie opieranie swojego dziennego jadłospisu na zasadzie diety śródziemnomorskiej. Jeśli Pani/Pana mama nie jest gotowa na taką rewolucję z dnia na dzień, to na początek należy zwiększyć aktywność fizyczną, wyeliminować produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza typu trans (margaryny kostkowe, frytury, chipsy, paluszki, gotowe produkty) oraz produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy (należy dobrze czytać skład produktów).
Świetną propozycją dla pacjentów z hipercholesterolemią jest dieta śródziemnomorska oraz jej pochodne - tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek, nasiona i orzechy, świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe (grube kasze, makarony, pełnoziarniste pieczywo). Prócz wyeliminowania tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego z uwagi na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych należy wykluczyć również produkty bogate w cukry proste, zwłaszcza te wysokoprzetworzone, gdyż to właśnie one mają szczególny wpływ na poziom triglicerydów.