?

Czy śniadanie jest najważniejszym posiłkiem?

Jestem młodą mamą, a moje dzieci niedawno poszły do przedszkola. Mam problem, ponieważ nie chcą jeść śniadania, a przecież mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia. Czy tak jest naprawdę?

2017-06-09 Kategoria: Żywienie dzieci
Czy śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia jest kwestią dyskusyjną :) Każdy posiłek jest równie ważny a jeśli w ciągu dnia potrafimy dostarczyć wszystkich niezbędnych składników tak by zapobiec zarówno niedoborom i jak i nadmiarowi kalorii (kompensując brak śniadania np. obfitą kolacją) nie upierałabym się z mianowania śniadania najważniejszym posiłkiem. Jeśli dzieci nie chcą jeść śniadania nie zmuszałabym ich a zaproponowała zabieranie ze sobą drugiego śniadania w akceptowalnej dla dzieci formie i zdrowych przekąsek - np. tostów z pieczywa pełnoziarnistego z warzywami i mozarellą, sałatek, koktajli, owsianych ciasteczek, surowych krojonych warzywa (np. marchewka, papryka) owoców, orzechów, itp.
dietetyk Dominika Pokrywka
Stwierdzenie, że "śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia" jest jak najbardziej prawdziwe :). Dzieci powinny swój pierwszy posiłek zjeść w domu, przed wyjściem do przedszkola- jest to element budowania dobrych nawyków żywieniowych na przyszłość. Jeżeli w przedszkolu dzieci dostają śniadanie, to można zmniejszyć posiłek spożywany w domu, jednak zawsze powinien on się pojawić. Skoro dzieci poszły do przedszkola niedawno, proszę się nie zniechęcać i być cierpliwym, zmiana nawyków może trochę potrwać.