?

Kiesy stosować dietę redukcyjną, przed czy po ciąży?

Mam 27 lat i niedawno wyszłam za mąż, niedługą będziemy chcieli z mężem starać się o dziecko. Nie chciałabym stracić bezpowrotnie figury po ciąży. Czy w tej sytuacji dietę redukcyjną powinnam zastosować przed czy po ciąży?

Kategoria: Ciąża
Magdalena Kaliszewska 29.06.17 12:08:21
Witam serdecznie,

Czas ciąży niestety nie jest odpowiednim momentem na odchudzanie się. Oczywiście jak najbardziej wskazana jest odpowiednia dieta aby zaspokoić potrzeby organizmu w tym wyjątkowym czasie, oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia nadprogramowych kilogramów, które niestety często można zauważyć podczas nieodpowiedniego odżywiania się w trakcie ciąży. Zapraszam serdecznie na portal www.nieplodnirazem.pl gdzie poruszane są również tematy które mogą Panią zainteresować. W przypadku jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Magdalena Kaliszewska
dietetyk Angelika Frączek-Bochenek
Angelika Frączek-Bochenek 29.06.17 11:40:36
Witam serdecznie,

Zgadzam się z przedmówczyniami. Dodam tylko, iż warto przyjrzeć się na ten czas diecie- mając na uwadze planowanie ciąży. Dobrze wdrożyć do jadłospisu produkty, które sprzyjają płodności, a przede wszystkim zniwelować złe nawyki żywieniowe, jeśli takowe istnieją- aby móc przekazać dziecku, to co najwłaściwsze. Proszę pamiętać, że na wybory żywieniowe dziecka, ma wpływ dieta mamy przed ciążą, w czasie jej trwania, a także niesamowicie istotne znaczenie ma pierwsze 1000 dni karmienia dziecka. Stąd myślę, że wizyta u fachowca, który poradzi, czym się w diecie kierować, zarówno teraz przed poczęciem jak i później w trakcie ciąży, a przede wszystkim pomoże, w tak delikatnej kwestii jaką jest żywienie dziecka- jest nieodzowne. Uzyskanie takich informacji u dietetyka, który bierze pod uwagę Pani wyniki badań, aktualny stan zdrowia, masę ciała i wiele innych składowych, pozwoli na pewno na utrzymanie sylwetki w "ryzach". Dieta, aktywność fizyczna czy ewentualna suplementacja, jeśli jest taka konieczność, to elementy połączone- w drodze o szczupłą sylwetkę. Jednak te elementy jest w stanie dietetyk połączyć po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji o Pacjencie.
Zachęcam do odbycia wizyty u dobrego fachowca w tej dziedzinie.
W razie pytań, jestem do dyspozycji.
Z pozdrowieniami,
Angelika Frączek-Bochenek
Sylwia Jajuga 29.06.17 10:41:59
Dzień dobry,
Tak jak Pani Joanna poniżej wspomniała jeżeli Pani BMI jest w normie, zdecydowanie nie należy stosować diety redukcyjnej przed planowaną ciążą, ponieważ zbyt niska masa ciała może powodować trudności z zajściem w ciążę. Należy racjonalnie się odżywiać przed planowaną ciążą jak, również w trakcie jej i dietę redukcyjną (jeżeli będzie taka konieczność) zastosować po porodzie . Jeżeli ma Pani obawy co do nadmiernego przytycia w trakcie tych 9 miesięcy, zawsze może Pani udać się do dietetyka, w celu skonsultowania swojego dotychczasowego sposobu żywienia i czy jest on odpowiedni dla przyszłej mamy i rozwiać swoje wątpliwości.

Serdecznie pozdrawiam
dietetyk Joanna Adamczyk
Joanna Adamczyk 27.06.17 11:15:17
Dzień dobry,
Pisze Pani, że nie chciałaby stracić figury po ciąży, więc podejrzewam, że w tej chwili jest Pani szczupłą osobą. Jeżeli Pani BMI jest w normie, absolutnie nie ma potrzeby stosować diety redukcyjnej. Przynajmniej 4-6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę należy przeanalizować swój dotychczasowy sposób odżywiania, nauczyć się odpowiednich nawyków i stosować zasady zdrowego odżywiania, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wygląd, przyrost masy ciała ale przede wszystkim na zdrowie dziecka i samopoczucie ciężarnej. Większość kobiet odczuwa w ciąży mdłości i wymioty właśnie z powodu złego sposobu odżywiania. Aktywność fizyczna również jest bardzo ważna. Warto wzmocnić mięśnie brzucha oraz mięśnie Kegla.
Gdyby miała Pani jakieś pytania, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam
Joanna Adamczyk
dietetyk Iga Wołoszczuk
Iga Wołoszczuk 13.06.17 16:26:36
Dzień dobry,
Pierwszym krokiem powinno być ustalenie Pani BMI, gdyż od niego zależy rekomendowany przyrost masy ciała w czasie ciąży. W przypadku kobiet z nadwagą lub otyłością zaleca się wcześniejszą redukcję. Jeśli ma Pani prawidłową masę ciała - nie przeprowadza się diety redukcyjnej. Należy skupić się na zastosowaniu zasad zdrowego żywienia, uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych poprzez urozmaicone posiłki, zastosowaniu suplementacji kwasem foliowym zaleconym przez lekarza oraz eliminacji używek (w tym ograniczenie kawy do maksymalnie jednej filiżanki dziennie). Należy pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej (np. basen, nordic walking).