?

Czy można schudnąć po porodzie przy cukrzycy I stopnia?

5 miesięcy temu urodziłam synka. Chciałabym wrócić do sylwetki sprzed ciąży, ale zmagam się z cukrzycą I stopnia. Czy jest możliwe schudnięcie przy cukrzycy I stopnia po porodzie?

2017-06-09 Kategoria: Cukrzyca
Dzień dobry.
Jak najbardziej utrata zbędnej tkanki tłuszczowej przy cukrzycy typu I jest możliwa.
Jeżeli karmi Pani jeszcze jednak nie polecał bym diety ubogokalorycznej.
Dieta powinna być dobrze zbilansowana nie wychodzącą poniżej zapotrzebowania kalorycznego w okresie laktacji.
W cukrzycy typu I ważny jest dobór posiłków do przyjmowanej insuliny.
Na ten moment zalecał bym wprowadzić zasady zdrowego odżywiania oraz wprowadzać więcej aktywności fizycznej w postaci spacerów, jazdy na rowerze.
Pozdrawiam Łukasz Kozioł
Poradnia dietoterapii i treningu Zdrowy Kozioł
Tarnów/Mszana Dolna
Dzień dobry,
utrata zapasu tkanki tłuszczowej z okresu ciąży jest jak najbardziej możliwa. W tym celu należy stosować dobrze zbilansowaną dietę. Dieta dobrze zbilansowana, to taka, która uwzględni wszystkie niezbędne dla Pani lub dla Pani i dzieciątka w przypadku karmienia, składniki. W cukrzycy typu I ważne jest, aby ilość wymienników węglowodanowych w posiłkach była dobrze skorelowana z typem insuliny, którą Pani przyjmuje.
Warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego dietetyka, który prawidłowo przygotuje dietę.

Pozdrawiam serdecznie,
Dr Hanna Płuszka
Poradnia Dietetyczna Libra Hanna Płuszka
e-mail: pluszkah@gmail.com
Dzień dobry,
redukcja masy ciała w przypadku cukrzycy typu I jest oczywiście możliwa, jednak w tym wypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę, która umożliwi utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na właściwym poziomie. Dietę odchudzającą o zmniejszonej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania organizmu można rozpocząć po zakończeniu karmienia piersią. Do tego czasu zalecam wprowadzenie podstawowych zasad zdrowego odżywania czyli regularnych posiłków (4-5 dziennie o stałych porach), wypijaniu co najmniej 2l wody w ciągu dnia, ograniczenie słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej, wprowadzenie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia, zastąpienie pieczywa jasnego i produktów z białej mąki chlebem razowym oraz produktami pełnoziarnistymi.
Więcej informacji mogę udzielić telefonicznie 883 281 884 lub w gabinecie: ul Sienkiewicza 8 Koło
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Dzień dobry!
Redukcja masy ciała jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór produktów w diecie, ze względu na cukrzycę. Oprócz terapii insulinowej należy zadbać o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Warto skonsultować się ze specjalistą, który ułoży dietę indywidualnie dostosowaną do Pani potrzeb. Ważne jest także, aby nie odchudzać się oraz nie stosować restrykcyjnej diety podczas laktacji. Jest to okres, w którym występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ich niedobory mogłyby spowodować pogorszenie jakości produkowanego mleka. W tym czasie należy stosować zdrową, zrównoważoną dietę, natomiast po zakończeniu karmienia piersią można skupić się na redukcji zbędnych kilogramów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
 
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta o niskim IG – wpływ na zdrowie
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-o-niskim-ig-wplyw-na-zdrowie.html?c=9
Oczywiście, że tak. Należałby indywidualnie podejść do Pani przypadku. Jest to szczególnie ważne z racji cukrzycy oraz laktacji.
Jednak nie polecam odchudzania przed rozszerzaniem diety przez dziecko. Dopiero w momencie, kiedy Pani pokarm nie będzie podstawą wyżywienia dziecka można pomyśleć o odchudzaniu.
W obecnej sytuacji proszę pamiętać o insulinie i wyrównaniu glikemii.
Dzień dobry,

Oczywiście utrata masy ciała jest w tym przypadku możliwa. Warto wybrać się do dietetyka, który opracuje indywidualny plan żywieniowy, który pomoże w redukcji, kontroli glikemii oraz nie wpłynie negatywnie na proces laktacji.

Pozdrawiam,
Angelika Korcz,
www.food-idea.pl
dietetyk Dominika Pokrywka
Dzień dobry! Utrata masy ciała w Pani sytuacji jest możliwa. Proszę jednak mieć na uwadze, że jeżeli Pani karmi piersią, to do momentu zakończenia laktacji, nie powinno się przechodzić na dietę redukcyjną: może to doprowadzić do niedoborów w Pani organizmie i zmniejszyć jakość pokarmu. W czasie karmienia piersią nadmierne kilogramy najczęściej są stopniowe redukowane. Jeżeli zdecydowała Pani o zakończeniu laktacji, to może Pani rozpocząć dietę: indywidualnie dostosowana do Pani potrzeb i uwzględniająca dodatkowe schorzenia, pomoże powrócić do sylwetki sprzed ciąży.
Oczywiście, że jest to jak najbardziej możliwe :) Proponuję skonsultować się ze specjalista, , który uwzględni Pani indywidualne parametry i stworzy plan, który pozwoli na fizjologiczną redukcję masy ciała i równoczesną kontrolę nad glikemią :)