?

Zaburzenia apetytu u autystycznego dziecka.

Niedawno zdiagnozowano u mojej córeczki autyzm. Uczymy się z tym żyć, radzić sobie. Jednak nie wiem, co się ostatnio dzieje, bo córka często nie chce jeść, albo posiłki kończą się wymiotami czy wysypką. Co poradzić na takie zaburzenia apetytu u autystycznego dziecka?

2017-06-09 Kategoria: Zaburzenia odżywiania
dietetyk Eliza Voss
Stworzyć z posiłków sztukę. Ładnie je przygotowywać, spróbować robić to z dzieckiem. Pokazać mu jak przygotowywanie posiłków może być fajne. Łączyć kolory, tworzyć tęczę z owoców i warzyw... Jeść poprzez zabawę. I spróbować ze Smoothies. Gęsty koktajl nie traci właściwości odżywczych, i jest naprawdę smaczny. Nawet niejadki lubią je pić.
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry,

Wspomniane przez Panią reakcje córki na przyjmowanie pokarmów są typowe dla dziecka z autyzmem. Kwestia żywienia jest tu zazwyczaj problematyczna, ale do pokonania. Dzieci z autyzmem inaczej odczuwają bodźce zewnętrzne, niektóre potrawy, a właściwie ich tekstura jest dla nich wyjątkowo inaczej odczuwalna. Przykładowo, problem stanowią skrajne temperatury (bardzo zimne lub gorące potrawy), produkty twarde, chrupkie albo wręcz odwrotnie- zupełnie papkowate. Drażnią je- stąd takie reakcje jak wymioty. Dodatkowo dzieci ze spektrum autyzmu mają swoje ulubione, akceptowane przez nie produkty i niechętnie próbują nowych.

Proszę obserwować na jaką konsystencję produktów córka reaguje dobrze- jeśli woli dania papkowate, takie należałoby jej podawać. Nie należy wprowadzać zbyt dużo różnych smaków i nowych produktów naraz, musi odbywać się to stopniowo- metodą prób i błędów. Prawdopodobnie coś czego nie będzie chciała jeść za pierwszym razem, zje za trzecim lub piątym. Dużo cierpliwości- jak najbardziej wskazane :)
Przede wszystkim podstawiłabym na łagodną dietę, o ograniczonej ilości produktów, najlepiej składająca się z takich które dziecko już bez problemu akceptuje. Prawidłowo dieta dziecka z autyzmem powinna trzymać się zasady 3xB- bezglutenowa (bez pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia), bezmleczna (odrzucamy mleko i produkty mleczne) i bezcukrowa(eliminujemy cukier i wszelkie produkty, które mają go w składzie)- prawdopodobnie wtedy zniknie problem wysypki.

Oczywiście konieczna jest porada lekarza zajmującego się córką. Zapewne pomoże jeszcze lepiej zrozumień zachowania dziecka.

Powodzenia dla Pani i córki! :)