?

Czy dieta może być przyczyną trądziku?

Mam 24 lata i ciągle borykam się z problem trądziku. Próbowałam już wielu sposobów, aby się go pozbyć - bardziej i mniej naturalnych, jednak niewiele to dało. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy źle skomponowana dieta może być przyczyną trądziku?

2017-06-08 Kategoria: Choroby dietozależne
dietetyk Anna Boniek
Dzień dobry!
Przyczyn trądziku może być naprawdę wiele np. predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy choroby tarczycy. Sama dieta również może być poniekąd przyczyną tego, że skóra nie wygląda dobrze. Jeśli chce Pani wykluczyć czynniki, które mogą wpływać negatywnie na Pani cerę to w kwestii żywieniowej będzie to: mocno ograniczone spożycie czekolady, alkoholu, kawy, herbaty i alkoholu i ostrych potraw i przypraw. Ważna jest także temperatura posiłków i napojów, gdyż gorące dania powodują rozszerzenie naczyń skóry. Najlepiej gdyby potrawy miały temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.
Uważa się, że za trądzik może być odpowiedzialna zbyt wysoka podaż kalorii i produktów wysokoenergetycznych (cukry, słodycze czy pieczywo) stąd zaleca się spożywanie mniejszych posiłków i utrzymanie podaży kalorii na stałym poziomie. Należy pamiętać o piciu wody ( najlepiej 2 litry dziennie), spożywaniu produktów bogatych w błonnik i tych będących źródłem omega-3 (regulują poziom wydzielania łoju). Poleca się włączenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę A, C i E. Picie naparów ziołowych może również przyczynić się do zmniejszenia produkcji łoju.
Proszę pamiętać, że na rozwój problemów skórnych wpływa wiele czynników, więc działania profilaktyczne w kwestii diety są wskazane, lecz nadal zachęcam do kontaktu z lekarzem dermatologiem.