?

Ile kalorii powinna jeść 16-latka?

Mam 16 lat, 158 cm wzrostu i ważę pomiędzy 46, a 46,5 kg. Chciałabym utrzymać moją wagę, którą osiągnęłam przez ostatni rok (schudłam z 61 kg). Aktualna waga bardzo mi odpowiada, świetnie się z nią czuję i chciałabym przy niej zostać. Moim problemem jestz to, że nie wiem ile kalorii mniej więcej powinnam jeść. Wiem, że są różne kalkulatory itp, ale wolę poradzić się żywej osoby. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to wliczają się tutaj tylko lekcje wf, bo nie mam czasu, siły i ochoty niestety na treningi. Spędzam multum czasu w szkole i na odrabianiu lekcji czy nauce w domu, do tego obowiązki domowe i spotkania z chłopakiem. Jem ogólnie raczej zdrowo- nie lubię fast foodów, a aktualnie jestem także na 17 dniu bez słodyczy. Mam niestety problem z napadami głodu, może to przez niedostateczną ilość tych nieszczęsnych kalorii (staram się jeść 1400). Mam nadzieję, że jakaś miła osoba pomoże mi i poradzi w tej bardzo ważnej dla mnie sprawie. 

2017-11-26 Kategoria: Odchudzanie
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Najpewniej napady głodu biorą się właśnie ze zbyt niskiego poboru kalorii. 1400 kcal to zbyt mało dla 16-letniej dziewczyny o wzroście 158 cm i masie ciała 46-47 kg. Według obliczeń suma kalorii w ciągu dnia powinna oscylować koło 1800 przy wskazanej aktywności fizycznej. Taka podaż energii pozwoli na efektywne działanie w ciągu dnia, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysiłek intelektualny związany ze szkołą i nauką. Powinny także zniknąć napady głodu ponieważ bardziej energetyczne posiłki będą wystarczały. Zachęcam do zwiększenia podaży kalorii, nie wpłynie ona negatywnie na masę ciała, a raczej ułatwi codzienne funkcjonowanie.
P.S. unikanie słodyczy- godne pochwały :) Natomiast jak najbardziej polecam zdrowe, domowe desery np. puddingi chia z owocami.
Powodzenia!