?

Co gotować maluchowi jak jest chory

Witam, mam problem z moim dzieckiem. Za każdym razem jak choruje nic nie chce mi jeść. Pije tylko dużo wody, soków przecierowych. Nie chce jeść normalnych posiłków a musi przyjąć antybiotyk i inne leki. Czym mogę go zachęcić do jedzenia

2017-09-27 Kategoria: Żywienie dzieci
Dzień Dobry
Niestety nasze pociechy w trakcie choroby zazwyczaj mało zjadają. Bardzo ważne natomiast jest uzupełnianie płynów. Jeżeli przyjmuje taką postać, można spróbować wprowadzać koktajle owocowo-mleczne, gdzie uda się przemycić trochę witamin i składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem jest tez połączenie z napojami fermentowanymi takimi jak kefir, maślanka czy jogurt naturalny. Dzięki temu naturalnie uzupełni Pani florę bakteryjną jelit, która jest niestety zaburzona w trakcie i po antybiotykoterapii. Zachęcam też do przygotowywania zup w postaci kremów i koniecznie rosołek :) To ulubione danie większości dzieci. Dostarcza on niezbędnych składników odżywczych dzięki czemu wspomaga organizm w walce z chorobą.
Pozdrawiam serdecznie
Elżbieta Bujak
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Nie jest to nic dziwnego, w czasie choroby zazwyczaj nie ma się apetytu. Bardzo dobrze, że dziecko pije dużo wody i soków przecierowych, zapobiegnie to odwodnieniu. Jeśli jednak dziecko nie chce jeść, nie można go o tego zmusić. Polecam przygotowywać mu przetarte zupki czy kaszki, czyli takie dania, które nie będą wymagały od chorego dziecka długiego żucia, gryzienia, ponieważ nie ma ono na to siły i posiłki trudne do zjedzenia mogą je zniechęcać. Można spróbować zjeść razem z dzieckiem, może towarzystwo zachęci go do posiłku. Ważne jest, aby jedzenie wyglądało apetycznie, kolorowo i ładnie pachniało, to powinno pobudzić chęci do jedzenia. Jeśli jednak dziecko nadal odmawia, proszę poczekać, z pewnością zgłodnieje w niedługim czasie i samo upomni się o posiłek.