?

Jakich produktów unikać przy arytmii i nadciśnieniu tętniczym?

Niedawno okazało się, że mój tata cierpi na arytmię serca. Wiem, że powinien mieć odpowiednia dietę, dlatego chciałam się dowiedzieć jakich produktów unikać w diecie przy arytmii i nadciśnieniu tętniczym?

2017-06-08 Kategoria: Choroby przewlekłe
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Przede wszystkim dieta przy chorobach serca powinna być racjonalną dietą zgodną z zasadami zdrowego żywienia. Warto pilnować regularnych posiłków, stosować w kuchni produkty gruboziarniste (pieczywo ciemne, makarony, kasze itp), rośliny strączkowe, chude mięso, ryby, nabiał, bardzo dużo świeżych warzyw i owoców oraz oleje roślinne. Z diety z pewnością należy wyeliminować wszelkie produkty wysoko przetworzone, gotowe dania, tłuste, smażone potrawy, słodycze i jedzeni typu fast food, słodzone napoje oraz produkty, które zawierają w sobie dużo soli np. paluszki, chipsy itp. Należy kontrolować spożycie soli (5g dziennie czyli jedna łyżeczka), ale trzeba pamiętać, że sól znajduje się już w wielu półproduktach. Wskazane jest ograniczone spożycie alkoholu, ponieważ jego nadmiar podnosi ciśnienie tętnicze (dla mężczyzn do 2 drinków dziennie). Zaleca się również ograniczenie spożycia kawy do 2 filiżanek dziennie. Oczywiście, należy zaprzestać palenia papierosów, jeśli jest praktykowane. W chorobach serca z nadciśnieniem tętniczym sprawdza się dieta DASH, bardzo zbliżona do diety śródziemnomorskiej (bardzo obfita w warzywa i owoce oraz nabiał).
Warto włączyć element aktywności fizycznej do planu dnia- wskazane będą spacery, nordic-walking lub ćwiczenia na basenie.