?

Zaburzenie odzywiania w przypadku dzieci

Mam problem z moją 11 letnia córką. Mam wrażenie że po każdym zjedzonym "nielubianym" przez siebie posiłku, wymiotuje. Najpierw z żoną myśleliśmy że to jakaś jelitówka, potem że to zwykłe zatrucie, teraz myślimy że to może być coś innego. Czy to może być bulimia i specjalnie to prowokuje, czy może to też być związane z tym że ma jakąś nietolernację na jakiś składnik? Jest alergikiem wziewnym, do jakiego lekarza się z nią udać ?

2017-09-04 Kategoria: Żywienie dzieci
dietetyk Anna Boniek
Dzień dobry!

Być może córka wymiotuje z powodu alergii, ale wtedy dany składnik musiałby występować w każdym daniu po którym zwraca. Należałoby przeanalizować czy we wszystkich z nich występował wspólny produkt np. nabiał, ryby czy jajka bo te składniki często uczulają dzieci.
Takie zachowanie jednak może też mieć inne podłoże. Córka wchodzi w wiek nastoletni i przyczyna wymiotów może leżeć bardziej w sferze psychologicznej, jak Pan podkreślił może sama je prowokować bo wydaje jej się, że np. waży za dużo. Zalecałabym udanie się najpierw do alergologa lub gastroenterologa dziecięcego, a jeśli to nie przyniesie żadnych skutków i przyczyna wymiotów nie zostanie wyjaśniona, koniecznie należałoby skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Takich zaburzeń nie wolno lekceważyć, zwłaszcza w tym wieku.
Życzę powodzenia!