?

Jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka

Jestem młodą mama. Nie do końca wiem jakie pytania i w jakim czasie mogę wprowadzać maluszkowi. Narazie karmię piersią i nie wiem do kiedy moge karmic, kiedy przejsc na mleko sztuczne.

2017-08-31 Kategoria: Żywienie dzieci
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Pierwsze miesiące życia dziecka to szczególny czas i ciężko realizować się w nowej roli na 100%, dlatego spieszę Pani z informacjami :)
Celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to sposób najlepszy i preferowany, natomiast dla tych kobiet, które z różnych względów nie karmią piersią, rozwiązaniem jest mleko sztuczne. Dietę niemowlęcia rozszerza się najwcześniej w 17. tygodniu życia, ale nie później niż w 26. tygodniu, gdyż wtedy dziecko nabywa umiejętność spożywania pokarmów stałych. Wskazane jest stopniowe wprowadzanie pokarmów stałych (tych trudniejszych do pogryzienia) i te najlepiej wprowadzać między 6 a 7 miesiącem.

Schemat wprowadzania produktów przedstawia się następująco:
- 1 miesiąc: 7 posiłków- wielkość porcji: 110 ml- karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym
- 2- 4 miesiące: 6 posiłków- 120-140 ml- karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym
- 5-6 miesięcy: 5 posiłków- 150-160 ml- gotowane miksowane warzywa (np. marchew) lub owoce (np. jabłko, banan), mięso, jajo lub puree ziemniaczane, kaszki i kleiki bezglutenowe, produkty zbożowe w małych ilościach (nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia i nie później niż w 6. miesiącu życia (na przykład kasza zbożowa lub glutenowa), woda-bez ograniczeń, sok 100%, przecierowy, bez dodatku cukru do 150 ml na dobę (porcja łącznie z liczbą spożytych owoców);
- 7-8 miesięcy: 5 porcji- 170-180 ml- trzy posiłki mleczne, zmiksowane lub drobno posiekane mięso i ryby, rozgniecione gotowane warzywa i owoce, posiekane surowe warzywa i owoce, miękkie kawałki lub cząstki warzy, owoców, mięsa podawane do ręki, kasze, pieczywo, jogurt naturalny, sery, kefir, woda i soki jak wcześniej;
- 9-12 miesięcy: 4-5 porcji- 190-220 ml- produkty jak w 7-8 miesiącu, jedynie mleko krowie wprowadza się po 12. miesiącu życia dziecka

Schemat ten zawiera orientacyjną ilość posiłków i wielkość porcji. Małe ilości mleka krowiego można zastosować do przygotowywania pokarmów uzupełniających, ale nie powinno być ono stosowane jako główny produkt mleczny przez 12. miesiącem.

Aby zgłębić temat lepiej polecam zapoznać się z pracą pod tytułem: "Żywienie niemowląt i małych dzieci" wydaną przez Instytut Matki i Dziecka pod redakcją Haliny Weker i Marty Barańskiej. Tam znajdzie Pani bardzo dokładnie opisane wszelkie zagadnienia, które są ważne do 3. roku życia dziecka.
Powodzenia!