?

Czy nadmierne tycie w ciąży to coś normalnego?

Jestem w czwartym miesiącu ciąży i już przytyłam około 15kg! Staram się naprawdę zdrowo odżywiać, bo wiem, że później będzie mi ciężko pozbyć się aż takiej nadwagi. Moja mama uspokaja mnie, że tycie wiąże się nieodmiennie z ciążą, ale ja obawiam się, że w takim tempie do końca dziewiątego miesiąca waga będzie wskazwała potrójną liczbę! Czy mogę bez przeszkód wykonywać wszystkie ćwiczenia fizyczne i ograniczyć spożywane posiłki?

2017-08-29 Kategoria: Ciąża
Dzień dobry,
optymalny przyrost masy ciała podczas ciąży dla kobiet z prawidłowym wskaźnikiem BMI wynosi między 11 a 16 kg. Podczas ciąży zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się stopniowo: w pierwszym trymestrze jest bez zmian, w drugim trymestrze + 360 kcal, w trzecim trymestrze + 475 kcal, dlatego warto pamiętać o stosowaniu się do zasad zdrowego odżywiania oraz zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych należałoby skonsultować z lekarzem prowadzącym, natomiast co do ograniczenia spożywanych posiłków - ciężko jest mi Pani doradzić, ponieważ nie wiem jak dokładnie wygląda Pani obecna dieta. Zachęcam zatem do konsultacji swojego jadłospisu ze specjalistą z zakresu żywienia, który doradzi Pani co można zmienić, aby czuła się Pani lepiej, a dziecko prawidłowo się rozwijało. Właściwie zbilansowane posiłki pozwolą uniknąć gwałtownych wzrostów masy ciała i poprawią samopoczucie.

Odpowiedź opracował zespół Poradni Mój Dietetyk Łódź/Łowicz. Zapraszamy do skorzystania z indywidualnego poradnictwa żywieniowego, w ramach którego dietetyk opracuje dietę i zalecenia żywieniowe dopasowane do Pani aktualnego stanu zdrowa, stylu życia i preferencji kulinarnych.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji!

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Wychowałek
Dietetyk, Psychodietetyk
sylwia.wychowalek@mojdietetyk.pl
www.lodz.mojdietetyk.pl
tel. 600 057 264
Witam Panią,
Faktycznie przyrost masy ciała jest zbyt duży. Dobrze by było gdyby skontaktowała się Pani z dyplomowanym dietetykiem, który zbilansuje dla Pani indywidualny jadłospis uwzględniając okres ciąży.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
"Mądre żywienie" Gabinet Dietetyki Klinicznej
https://madrezywienie.pl/zalecenia-zywieniowe-dla-kobiet-w-ciazy/
Pani Roksano, bardzo dobrze, że już teraz zauważa Pani w sobie zbyt szybkie zmiany w ciele. W zależności od wyjściowej masy ciała uzależniony jest prawidłowy przyrost masy podczas ciąży. 15 kg które Pani już przybrała jest wartością prawidłową jednak dopiero w 9 miesiącu a nie w 4. Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne jest to uzależnione od Pani stanu zdrowia i z tym proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem. Jeśli chodzi o dietę to jak najbardziej prawidłowa dietą, regularność i różnorodność spożywania posiłków jest kluczowa dla Pani zdrowia i dla zdrowia Pani dziecka. Należałoby przede wszystkim sprawdzić Pani dzienniczek żywieniowy oraz wyniki badań bym mogła się określić Pani spożycie oraz prawidłowo zbilansować dietę. Zapraszam do kontaktu online lub live w tym celu.
W czasie ciazy nalezy jesc dla dwoch a nie za dwoch,czyli odzywiac sie prawidlowo,zachowujac wszelkie zasady prawidlowego ozywiania do potrzeb Pani organizmu.Zalezy to czy Pania prowadzi dietetyk,ile pije Pani wody,jakie sa upodobania pani smakowe w tak waznym okresie.Dieta kobiety ciezarnej szczegolnie powinna byc bogata w wartosci odzywcze i mineralne.Pozdrawiam z Olsztyna tel.668154541
Witam,
okres ciąży to czas szczególny i tym samym należy dbać o właściwe odżywianie. Pytanie od którego należałoby zacząć to przy jakim BMI zaszła Pani w ciąże? Czy była to masa ciała prawidłowa, czy może niedowaga czy nadwaga? Ciąża nie jest czasem kiedy możemy stosować diety niskokaloryczne, gdyż może doprowadzić to do nieodwracalnych zmian czy niedorozwoju dziecka. Jednak zbyt wysoka kaloryczność powoduje zbieranie nadmiernych kilogramów u matki i również może być niebezpieczne dla dziecka . Dlatego należy dopasować skład i jakość diety do Pani indywidualnych potrzeb, tak aby przyrosty masy ciała były prawidłowe, a dieta dostarczała wszelkich niezbędnych składników dla Pani i dziecka. Zapraszam do konsultacji z dietetykiem, który przygotuje jadłospis dopasowany do Waszych potrzeb.
Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną, to znowu ważne jest jak bardzo była Pani aktywna przed ciążą. Jeśli do tej pory była Pani raczej osobą, która żyła sportem, to jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, to można nadal prowadzić podobny styl życia. W przypadku kiedy stroniła Pani od sportu, to ciąża nie jest czasem, kiedy może Pani pozwolić sobie na eksperymentowanie i szukanie odpowiedniej dyscypliny dla siebie. Wtedy należy korzystać ze spacerów, czy basenu jeśli oczywiście lekarz pozwoli.
Pozdrawiam
Zapraszam do poradni w Gdańsku i w Tczewie
Dieta4U www.dieta4u.pl
Weronika Weremko-Oszuścik
Dzień dobry,

Przyrost masy ciała jest faktycznie za duży.
Ale proszę pamiętać, że znajduje się Pani obecnie w stanie, w którym kluczowym jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla zdrowia zarówno Pani, jak i rozwijającego się maluszka. Dlatego po żadnym pozorem nie wolno wprowadzać diet ograniczających kaloryczność. Samo ograniczenie posiłków również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może wpływać niekorzystnie na poziom glukozy we krwi, a to z kolei niesie za sobą poważne konsekwencje.
Podstawowa zasada - nie wolno odchudzać się w ciąży! Natomiast, to co można w tej chwili zrobić, to tak uregulować swój sposób odżywiania się, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników i jednocześnie mieć kontrolę nad zmianą masy ciała. Dlatego polecam kontakt z dietetykiem, najlepiej takim, który specjalizuje się w prowadzeniu mam ciężarnych i karmiących (nie wiem z jakiego jest Pani regionu, ale może uda mi się kogoś polecić w Pani okolicach - proszę śmiało do mnie pisać).
I na koniec - ćwiczenia fizyczne są bardzo dobrym pomysłem, ale nadal - muszą być one odpowiednio dobrane (i raczej nie będą one ukierunkowane na redukcję masy ciała). A możliwość ich stosowania należy również omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam za Panią kciuki,
Paulina Szady

www.pszdrowie.pl
530 807 807
dietetyk Dominika Witecka
Dzień dobry,

faktycznie przybrała Pani już sporo kilogramów, zważywszy na to, że jest Pani dopiero w 4 miesiącu ciąży. Aby udzielić więcej porad musiałaby Pani odpowiedzieć na którką ankietę, gdyż wszytsko zależy od tego w jakim stanie był Pani organizm zanim zaszła Pani w ciążę, ważna jest między innymi waga wyjściowa.
Chętnie odpowiem na więcej Pani pytań. Zachęcam do napisania wiadomości e-mial.

Pozdrawiam,
Dominika Witecka