?

W jakim wieku można wprowadzić dziecku dietę odchudzającą?

Siedmioletnia córeczka mojej siostry jak praktycznie każda mała dziewczynka chce być dokładnie taka jak jej mama. Moja siostra jest osobą, która bardzo dokładnie liczy każdą kalorię ze względu na jej słaby metabolizm i tendecję do tycia, a mała Zuzia chce jeść dokładnie to co jej mama. Karolina zgodziła się na to, ale ja obawiam się, że te chude serki i sałatki z awokado wcale nie przyniosą Zuzi wszystkich potrzebnych jej składników odżywczych... Czy taka mała dziewczynka może być na diecie dla osoby dorosłej?

2017-08-29 Kategoria: Żywienie dzieci
Dzień dobry,

jeśli dieta, któą stosuje mama jest urozmaicona i oparta na zasadach prawidłowego odżywiania, to taka zmiana może wyjść tylko na zdrowie dla dziecka. Dzięki temu już od najmłodszych lat będzie uczyć się zdrowego odżywiania. Jeśli nie ogranicza się porcji spożywanych potraw to Zuzia może bez szkody dla zdrowia spożywać to samo co mama.

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Centrum Dietetyczne Naturhouse Koło
tel. 883 281 884
Dzień Dobry. Wszystko zależy od tego jaką ilość kalorii spożywa mama, być może jest ona wystarczająca dla siedmioletniej dziewczynki. Nie napisała Pani, czy Zuzia je dokładnie tak jak jej mama z wyliczeniem składników, czy tylko korzysta z tych samych produktów. Jeżeli mama dba o zdrowie i prawidłowe nawyki żywieniowe, produkty są dobrej jakości, nic nie stoi na przeszkodzie aby Zuzia również z nich korzystała.
Pozdrawiam serdecznie
Elżbieta Bujak
dietetyk Eliza Voss
Zależy ile dziennie kalorii spożywa ta mama. Jeśli między 1500-2000kcal, nie powinno stanowić to problemu. Spójrzmy na siebie gdy byliśmy mali - prawie w ogóle się nie jadło, bo biegało się po dworzu. Energii było zawsze co nie miara, a my - wtedy dzieciaki - nie chorowaliśmy. Jeśli dieta ta jest zdrowa - zawiera w sobie dużo owoców i warzyw oraz produktów mlecznych (jogurtów) śmiało może jeść z mamą
dietetyk Anna Boniek
Dzień dobry!

Dieta z ograniczeniem kalorii nie powinna być stosowana u dzieci poniżej siódmego roku życia, ponieważ dziecko w tym wieku powinno otrzymać odpowiednią ilość energii- zgodnie z norma fizjologiczną dla danego wieku. Natomiast dietę o zredukowanej ilości kalorii można wprowadzać dzieciom od siódmego roku życia (nie wolno odejmować więcej niż 300 kcal). Dieta powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, mineralne.
Warto jednak podkreślić, że u dzieci z prawidłową masą ciała nie ma potrzeby stosowania diety o zredukowanej ilości kalorii. Takie praktyki wprowadza się w przypadku dzieci o nadmiernej masie ciała.
dietetyk Katarzyna Rucińska
Przede wszystkim dzieciom nie powinno wprowadzać się restrykcji kalorycznych. Ze względu na ich intensywny rozwój, bardzo ważne jest aby otrzymywały wszystkie składniki odżywcze zgodne z zapotrzebowaniem. Istnieje duże ryzyko, że dziecko które zjada co to osoba dorosła będąca na diecie redukcyjnej, nie otrzymuje odpowiedniej ilość składników odżywczych, szczególnie jeśli dieta redukcyjna jest nie prawidłowo skomponowana. Dieta dziecka powinna być zgodna z aktualną zdrową piramidą żywności i żywienia, urozmaicona oraz zawierające wszystkie grupy produktów żywnościowych. Jeśli w szczególności chcemy zadbać o prawidłową dietę, warto wybrać się do dietetyka który wskaże nam błędy jakie popełniamy oraz doradzi jak odpowiednio żywić dziecko.