?

W jakim wieku można wprowadzić dziecku dietę odchudzającą?

Siedmioletnia córeczka mojej siostry jak praktycznie każda mała dziewczynka chce być dokładnie taka jak jej mama. Moja siostra jest osobą, która bardzo dokładnie liczy każdą kalorię ze względu na jej słaby metabolizm i tendecję do tycia, a mała Zuzia chce jeść dokładnie to co jej mama. Karolina zgodziła się na to, ale ja obawiam się, że te chude serki i sałatki z awokado wcale nie przyniosą Zuzi wszystkich potrzebnych jej składników odżywczych... Czy taka mała dziewczynka może być na diecie dla osoby dorosłej?

dietetyk Anna Boniek
Anna Boniek 29.01.18 12:22:42
Dzień dobry!

Dieta z ograniczeniem kalorii nie powinna być stosowana u dzieci poniżej siódmego roku życia, ponieważ dziecko w tym wieku powinno otrzymać odpowiednią ilość energii- zgodnie z norma fizjologiczną dla danego wieku. Natomiast dietę o zredukowanej ilości kalorii można wprowadzać dzieciom od siódmego roku życia (nie wolno odejmować więcej niż 300 kcal). Dieta powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, mineralne.
Warto jednak podkreślić, że u dzieci z prawidłową masą ciała nie ma potrzeby stosowania diety o zredukowanej ilości kalorii. Takie praktyki wprowadza się w przypadku dzieci o nadmiernej masie ciała.
dietetyk Katarzyna Rucińska
Katarzyna Rucińska 06.10.17 18:09:11
Przede wszystkim dzieciom nie powinno wprowadzać się restrykcji kalorycznych. Ze względu na ich intensywny rozwój, bardzo ważne jest aby otrzymywały wszystkie składniki odżywcze zgodne z zapotrzebowaniem. Istnieje duże ryzyko, że dziecko które zjada co to osoba dorosła będąca na diecie redukcyjnej, nie otrzymuje odpowiedniej ilość składników odżywczych, szczególnie jeśli dieta redukcyjna jest nie prawidłowo skomponowana. Dieta dziecka powinna być zgodna z aktualną zdrową piramidą żywności i żywienia, urozmaicona oraz zawierające wszystkie grupy produktów żywnościowych. Jeśli w szczególności chcemy zadbać o prawidłową dietę, warto wybrać się do dietetyka który wskaże nam błędy jakie popełniamy oraz doradzi jak odpowiednio żywić dziecko.