?

Żywienie dzieci

Mam problem ze swoim dzieciaczkiem. Mój synek ma 17 miesięcy i waży 14 kg i ma bardzo duży, wystający brzuszek, sama właściwie nie wiem, ale mam wrażenie że jest gruby, włąsnie poprzez ten wystający brzuszek, inne dzieci w jego grupie nie mają takich brzuszków. Czy mam sie niepokoić. Je jak kazde dziecko, zazwyczaj kiedy ma to ochote. Pije dużo wody, mleko pije tylko wieczorem, jest tylko problem z podawaniem mu owoców i warzyw. Czy mam powody do zmartwień ?

2017-08-28 Kategoria: Żywienie dzieci
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

14 kg dla 17 miesięcznego chłopca to zbyt wysoka masa ciała. Według norm powinien on ważyć ok. 11-12 kg. Z pozoru nie jest to duża różnica, ale biorąc pod uwagę wzrost dziecka w takim wieku, każde pół kilo to sporo, pokazując to na przykładzie siatek centylowych gdzie optymalna masa ciała dla tego wieku to 11,5 kg, a 14 kg wykazuje już otyłość.
Z pewnością nie powinno być tak, że syn je kiedy chce. Pory posiłków powinny być wyznaczone, być może właśnie niekontrolowane jedzenie jest przyczyną zbyt dużej masy ciała u Pani dziecka. Ponadto podkreśliła, Pani, że jest problem z podawaniem warzyw i owoców, to też może być przyczyną tego, że syn ma pory brzuszek- być może nie zjada wystarczającej ilości błonnika i nie wypróżnia się regularnie. Ze swojej strony zaleciłabym wprowadzenie regularnych godzin spożywania posiłków i kontrolowanie tego co syn je. Należy ograniczyć słodycze i słone przekąski i żywność wysoko przetworzoną. Warzywa i owoce najlepiej spróbować "przemycać" w daniach w różnych postaciach- surówek, gotowanych itp.
To o czym piszę to jedynie przypuszczenia, aby dokładnie sprawdzić kwestię brzucha należałoby wybrać się do lekarza.