?

Czy BMI ro rzeczywiście dobre narzędzie do mierzenia stopnia otyłości?

Moja dziewczyna ostatnio bardzo przejęła się swoim wynikiem przy wyliczaniu BMI. Ewelina jest wysoka i umieśniona. Staram się ją przekonać, że ten współczynnik nie jest aż tak bardzo miarodajny, bo nie uwzględnia faktu, że mięśnie ważą więcej. Czy mam rację? Chciałbym udowdnić jej, że głodówka i dieta wcale nie są jej potrzebne.

2017-08-07 Kategoria: Odchudzanie
Witam seredcznie,
ma Pan rację. BMI nie jest współczynnikiem miarodajnym. Najlepiej wkonać pomiary na specjalym analizatorze działającym na zasadzie bioimpedancji, który wskaże ilość tkanki tłuszczowej, masę mięśni, nawodnienie organizmu itp.
Zdrowa dieta jest potrezba ale z pewnością nie głodówka!!
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Oczywiście, że ma Pan rację! BMI jest narzędziem do oszacowania masy ciała dobrym w badaniach przesiewowych oraz w indywidulanym przypadku "nakreśla" czy występuje problem (nadwaga, otyłość) czy też nie. U sportowców i u osób bardziej aktywnych BMI jest jest dobrym wskaźnikiem, gdyż jak Pan napisał, mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. W tym wypadku zaleciłabym zrobienie analizy składu ciała, żeby określić ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej (oraz innych parametrów).