?

Refluks a dieta

Jestem osobą otyłą i mam problem z rzuceniem palenia. Ostatnio pojawiła się u mnie zgaga, zazwyczaj jest ona po posiłku, do tego dochodzą nudności i wymioty. Czego mam unikać w przypadku refluksu?

2017-06-08 Kategoria: Choroby dietozależne
dietetyk Paulina Kmieciak
Dzień dobry, na początek warto zweryfikować odpowiednimi badaniami co dokładnie dzieje się ze zdrowiem. Warto prowadzić przez kilka dni dzienniczek żywieniowy, spiując wszystkie posiłki i przekąski. W ten sposób można zobaczyć dokładnie po jakich produktach dolegliwości najbardziej się nasilają. Jeśli jest to refluks warto wyeliminować napoje zawierające kofeinę, produkty wysokoprzetworzone, fast-food, słodycze (szczególnie zawierające kakao i kremy) i słone przekąski oraz dania smażone. Ostrożnie spożywać m.in. cytrusy czy sosy pomidorowe. Dieta jednak powinna być indyywidualnie dopasowana i brać pod uwagę także problem redukcji nadmiernych kilogramów. Życzę zdrowia i powodzenia w definitywnym rzuceniu palenia :)
Przede wszystkim refluks powinien Pan /Pani potwierdzić refluks u lekarza gastrologa. Jeśli rzeczywiście on występuje, powinna/en Pani/Pan stosować zalecenia diety lekkostrawnej, tłuszcze roślinne (unikać zwierzęcych) dodawać do dań na surowo, mięsa oraz ryby gotować klasycznie lub - lepiej- na parze, unikać nadmiernych ilości błonnika (warzywa gotować, obierać ze skórki, jeśli objawy są nasilone to unikać pełnoziarnistych produktów i warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe)), pić powoli i nie przez słomkę (żeby nie połykać powietrza), odstawić w ogóle napoje gazowane i słodzone, fast-foody, żywność przetworzoną, konserwowaną, peklowaną, słodycze i słone przekąski, ostre przyprawy, kostki rosołowe, maggi, cieżkostrawne, "konkretne" potrawy. Potrawy powinny być lekkie, o delikatnym smaku.