?

Cholesterol

Witam, mam pytanie o cholesterol. Robiłam kilka dni temu badania krwi i wyszło mi że mam za wysoki poziom cholesterolu całkowitego, a mianowicie 194.29 natomiast norma wg moich wyników jest 115-190. W tych badaniach miałam również podwyższone Monocyty 11.4 (norma 2-10) Jestem kobietą i mam 28 lat. Czy mam zacząć się martwić, czy mam zacząć stosować jakaś specjalistyczną dietę ?

2017-07-24 Kategoria: Choroby dietozależne
dietetyk Dominika Witecka
Dzień dobry,

wyniki są ledwie przekroczone ponad górną normę. Pierwsze pytania jakie nasuwa mi się jest takie, jak Pani przygotowała się do badania? Jaką kolację przeń przed wykonaniem badania Pani zjadła oraz czy przed pobraniem krwi wypiła Pani chociaż szklankę wody przedgotowanej?

Z chęcią udzielę Pani dodatkowych informacji, jak prawidłowo przygotować się do badań diagnostycznych.
Zachęcam do kontaktu, pozdrawiam serdecznie,
Dominika Witecka
Dzień dobry,

dobra wiadomość jest taka, ze cholesterol bardzo łatwo obniżyć stosując odpowiednią dietę, zła natomiast jest taka, że bywa to problem dziedziczony rodzinnie, wtedy jest trudniej. 194 to nie jest poziom, który powinien Panią przestraszyć, to raczej ostrzeżenie- ale nie wolno go bagatelizować. Kluczowa jest wiedza o frakcjach HDL i LDL cholesterolu. Sam cholesterol ogólny na tym poziomie to trochę za mało na wyciąganie wniosków. Myślę, że warto przyjrzeć się jeszcze trójglicerydom.

Serdecznie zapraszam na wizytę do Wrocławia lub on-line.
Witam,

podwyższony poziom cholesterolu powinien skłonić Panią do pewnych zmian w diecie. Warto wprowadzić do jadłospisu co najmniej 5 porcji warzyw i owoców, produkty zbożowe pełnoziarniste, ryby, oleje roślinne, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Elementem zdrowego żywienia jest również regularność posiłków- najlepiej jeść 5 razy dziennie. Odpowiednia ilość wody czyli min 1,5l również jest niezbędna.
Odnośnie drugiego badania- podwyższone monocyty mogą świadczyć np. o infekcji jednak warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Jeśli chciałaby Pani uzyskać więcej informacji to zapraszam na konsultację:
Koło ul. Sienkiewicza 8
tel. 883 281 884
https://rezerwacje.naturhouse-polska.pl/index.php/?lokalizacja=kolo.sienkiewicza

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
dietetyk Iga Wołoszczuk
Dzień dobry, należy też zwrócić uwagę na zawartość syropu fruktozowego w produktach spożywczych i go unikać, gdyż przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi. Można go znaleźć w takich produktach jak lody, soki owocowe kupne, jogurty smakowe, twarożki, gotowe sosy, dżemy, suszone pomidory, pieczywo w opakowaniach, płatki śniadaniowe i wielu innych produktach, dlatego najlepiej czytać etykiety przed zakupem i wystrzegać się tej substancji. Bardzo ważne jest unikanie wszelkich słodyczy, mąk pszennych i produkowanej z niej żywności.
dietetyk Katarzyna Rucińska
Dzień dobry,
W przypadku zbyt wysokiego cholesterolu należy ograniczyć jego podaż w naszym codziennym jadłospisie. W naszym organizmie nie może zabraknąć cholesterolu, gdyż jest potrzebny do wielu procesów niezbędnych do życia. Jednak jego nadmiar jest szkodliwy dla układu krwionośnego, a zwłaszcza dla naczyń serca. Produkty których powinniśmy unikać to tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, słodycze, cukier, wysoko-słodzone dżemy, masło, sól, smalec, majonez, tłuszcze piekarnicze, zabielacze do kawy, tłuste sosy, śmietana, ryby wędzone i smażone, białe pieczywo. Nie należy rezygnować z jajek, natomiast spożywać je z umiarem (do 3-4 tygodniowo). Produkty wskazane: warzywa i owoce, chude produkty mięsne (indyk, kurczak bez skóry, cielęcina, w ograniczonej ilości mięsa czerwone), chudy nabiał, oleje roślinne, orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe pełnoziarniste, awokado, oliwki, tłuste ryby (najlepiej morskie). Najwłaściwszą techniką przygotowywania posiłków jest gotowanie na wodzie, na parze, pod ciśnieniem, duszenie, pieczenie w folii. Należy pamiętać również o aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o podwyższone monocyty to najlepiej będzie skonsultować wynik z lekarzem.
Pozdrawiam