?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść nabiału?

Witam. Mam 4- letniego synka i problem żywieniowy, ponieważ od jakiegoś czasu nie chce w ogóle jeść nabiału. Co mam z tym zrobić? Czy może mu to zaszkodzić?

2017-07-20 Kategoria: Żywienie dzieci
Dzień dobry,
dziękuję za pytanie. Rozumiem Pani troskę o prawidłowy rozwój i odżywienie synka. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie
należałoby dłużej porozmawiać. Ocenić w jakim stopniu to co obecnie zjada synek zaspakaja jego potrzeby. Pomocne jest dokładne spisanie wszystkiego co synek zjada i poproszenie o konsultację dietetyka. Ważny jest stan zdrowia synka. Powodów do zmiany upodobań
może być wiele.
Potrzeba urozmaicenia smaku. Wpływ dzieci z przedszkola lub zaprzyjaźnionych maluchów. Dzieci mogą zmieniać upodobania po przebytych infekcjach i chorobach.
Odmowa zjadania produktu może też wiązać się ze złym samopoczuciem dziecka po zjedzeniu.

Mirka Westphal
dietetyk, diet coach
mirka.westphal@mojdietetyk.pl
+48 696 884 489
ul. Starowiejska 16/8, Gdynia
Dzień dobry,

często niechęć dzieci do danej grupy produktów jest krótkotrwała. Nie należy w tym wypadku zmuszać dziecka do spożywania nielubianych składników. Można spróbować wprowadzić nabiał w nieco innej formie niż był podawany do tej pory np. jogurt w posaci koktajlu z owocami, twaróg w postaci sernika na zimno, serek wiejski jako składnik zapiekanki lub omletu- w zależnośc od tego co lubi dzecko.

Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz

Centrum Dietetyczne Naturhouse
ul. Sienkiewicza 8
62-600 Koło
tel. 883 281 884
e-mail: kolo.sienkiewicza@naturhouse-polska.com
Dzień dobry,
Nie ma konieczności bezwzględnego serwowania nabiału, ważne, aby dieta była tak skomponowana, aby dostarczała odpowiednią podaż wapnia.
W tym celu należałby się skontaktować z dietetykiem, który oceni aktualny sposób żywienia syna oraz jeśli będzie taka potrzeba doradzi, co w diecie można by zmienić.
Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu.
dietetyk Marzena Wacław-Pazera
Witam, proszę się nie przejmować, że synek nie chce jeść nabiału. Wbrew ogólnodostępnej propagandzie WAPŃ, który jest szczególnie potrzebny dzieciom do budowany kości jest o wiele lepiej przyswajalny z innych źródeł niż mleko i jego przetwory. Ponadto od lat są prowadzone badania, które stawiają produkty mleczne w nieciekawym świetle. Żeby zapewnić synkowi odpowiednią podaż wapnia w diecie proszę serwować mu szprotki i sardynki z całym kręgosłupem, zjadane np.: w postaci pasty, migdały, orzechy, sezam, jaja, zielone warzywa (brokuł, szpinak, pietruszka). Dobrze przyswajalny wapń znajduje się także w twardej wodzie.

Pozdrawiam Marzena Wacław-Pazera
Proszę spróbować przemycić nabiał w gotowych posiłkach (np. koktajle na bazie jogurtu naturalnego lub kefiru z kolorowymi owocami jak wiśnie, borówki) lub stosować alternatywne źródła wapnia jak niełuskany sezam, mak, figi, jarmuż.
dietetyk Dominika Pokrywka
Dzień dobry! Nabiał jest istotnym składnikiem diety dziecka ponieważ, jest głównym źródłem wapnia, który wpływa na rozwój kości. Po pierwsze należy zastanowić się dlaczego synek nagle zaczął odrzucać nabiał. Czy po prostu przestał mu smakować, czy może jest to sygnał, że dziecko źle się czuje po produktach mlecznych, co może wskazywać na alergię lub nietolerancję. Jeżeli niechęć wynika tylko z preferencji smakowych, może warto byłoby spróbować zmienić formę w jakiej nabiał jest podawany. Można spróbować np. kolorowych koktajli na bazie mleka/ jogurtu z dodatkiem owoców, które dziecko lubi lub samodzielnie przygotowanych serków z twarogu, jogurtu i lubianych przez dziecko dodatków. Mleko może być również podane jako kakao lub do owsianki.