?

Czy to może być alergia pokarmowa

Witam, mam pytanie jej bardzo duzo posilkow macznych, makarony, pizza, chleb pieczywo pszenne. Za kazdym razem bardzo zle sie czuje i mam dziwne objawy, boli mnie brzuch, wymioty biegunka. Czy to może być alergia na gluten ? Do jakiego lekarza mam sie zglosic, dietetyka czy alergologa ?

2017-07-11 Kategoria: Alergie
Objawy reakcji na gluten często są niejednoznaczne a podobne objawy są skutkiem nadwrażliwości, alergii lub schorzeń jelitowych.
Proszę udać się do alergologa w celu odpowiedniej diagnostyki - w przypuszczeniu alergii na gluten zostaną oznaczone IgE specyficzne w stosunku do gliadyny (białka glutenowego).Jeśli diagnostyka potwierdzi alergię warto skonsultować się z dietetykiem w sprawie odpowiedniego planu żywienia, który wyeliminuje białka glutenowe i zapobiegnie niedoborom.
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Opisane objawy mogą faktycznie świadczyć o nadwrażliwości lub alergii na gluten. Takie przypuszczenia należy jednak najpierw potwierdzić, dlatego w pierwszej kolejności polecam udać się do lekarza alergologa, który wykona odpowiednie testy i na ich podstawie postawi ewentualną diagnozę. Mając wynik testów, dietetyk będzie w stanie ułożyć dietę dostosowaną do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia.
Warto najpierw dowiedzieć się co może być przyczyną wskazanego samopoczucia, aby później opracowano dobrą dietoterapię.