?

Jakie produkty stosować w diecie dla dziecka z anemią?

Od kilku miesięcy staramy się , aby nasze dziecko 5-letnie dziecko przybrało na masie. Filipek je raczej normalnie, nie objada się ale do niejadków też nie należy. Badania wykazały, że ma za niską masę ciała i niedaleko mu do anemii. Stosujemy dietę bogatą w żelazo i inne, ale ciągle nie ma poprawy. Jakie produkty powinniśmy stosować w diecie, aby leczenie przyniosło efekt?

2017-07-11 Kategoria: Żywienie dzieci
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Jeśli syn jest pod stałą kontrolą lekarzy i jego stan nie wskazuje na żaden stan chorobowy, w tym przypadku, trzymałabym się standardowych zaleceń dla dzieci w jego wieku. Polecam dobrze zapoznać się z Piramidą Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim proszę pamiętać o tym aby dieta dziecka była bardzo urozmaicona- może to sprawi, że Państwa syn będzie chętniej jadł. Różnorodność produktów pomoże w lepszym pokryciu zapotrzebowania dziecka na wszelkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Trzeba pamiętać, że w jadłospisie 5-latka powinno być dużo warzyw i owoców- w różnych postaciach. Koniecznie proszę pamiętać o produktach zbożowych- pieczywie (najlepiej pełnoziarnistym), makaronach, ryżu, kaszach itp. ale także o produktach mlecznych (np. mleko, jogurty, maślanki, sery twarogowe, ser żółty)- to również jest ważna grupa ze względu na zapotrzebowanie na wapń w okresie wzrastania (zaleca się 3 porcje nabiału dziennie). Proszę także pamiętać o mięsie, rybach(raczej tych tłustych jak dorsz, łosoś) i olejach roślinnych (dodawać do sałatek, surówek- np. oliwę z oliwek, olej lniany), na pieczywo może być masło. Głównym napojem powinna być woda, ale można też włączyć do jadłospisu świeżo wyciskane soki owocowo- warzywne czy herbaty (naturalne i niesłodzone).
Być może syn jadł zbyt wiele produktów, które są wysoko przetworzone i w rezultacie, mimo tego, że zjadał posiłki, nie dostarczały mu one wszystkich potrzebnych składników i stąd pojawiło się ryzyko anemii.
Polecam 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, bardzo urozmaiconych, aby pobudzić "ciekawość" żywieniową dziecka i pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki, z zachowaniem zaleceń wspomnianej Piramidy żywieniowej dla dzieci (znajdziecie ją Państwo na stronie Instytutu Żywności i Żywienia).
Oczywiście nadal należy kontrolować stan dziecka poprzez regularne badania.
Życzę powodzenia!