?

Jak ograniczyć cukry w diecie dziecka?

Jestem młodą mamą i popełniłam dietetyczny błąd, ponieważ nauczyłam mojego czterolatka pić soki zamiast wody. Nie byłam świadoma, nie myślałam o tym też, że soki mają tak wiele cukru. Do tego mamy tendencje do tycia, co u mojego synka już widać. Powoli chcę zmieniać mu dietę i chciałam zacząć od tego, żeby przestał pić soki, jednak bardzo słabo to idzie. Jak mogłabym ograniczyć cukry w diecie dziecka, tak żeby nie odczuło ono diametralnej zmiany?

2017-07-10 Kategoria: Żywienie dzieci
Może Pani również do wody dorzucać plasterek cytryny, pomarańczy lub kawałki innych owoców. Myślę,że dzieci uczą się głównie poprzez naśladownictwo, także wskazane jest by rodzice również nie popijali soków, nie spożywali większych ilości słodyczy i wysokoprzetworzonych i słodzonych produktów :)
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Myślę, że należy próbować metodą "małych kroków". Mam tutaj na myśli to, aby nie wprowadzać zmian zbyt radykalnie. Proszę zacząć rozcieńczać podawane synowi soki- najpierw dolać niewiele wody i z każdym dniem nalewać więcej wody, a mniej soku. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, proszę tak robić w nieco dłuższych odstępach czasu. Pani syn powinien w ten sposób całkiem sprawnie "przestawić się" na picie wody i nie odczuje tego zbyt mocno. Dodatkowo oczywiście polecam również stopniowo wykluczać z jadłospisu wszelkie słodycze i zastępować je owocami w atrakcyjnych formach(musów, koktajli, sałatek owocowych itp.)-trzeba pokazać synowi jak duży ma wybór. Zamiast słodyczy o które syn zapewne będzie się czasem dopominał proponuje wspólne przygotowanie domowych zdrowych deserów. Np. ciasteczek owsianych, musów z owoców, domowych galaretek, naleśników czy placuszków.
Czterolatek jest ciekawy wszystkiego, więc to dobry moment by zacząć w prosty sposób pokazywać mu co jest zdrowe, a co nie. Warto mówić dziecku o tym, dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa (bo mają dużo witamin itp) oraz samemu być przykładem- ono w końcu uczy się wszystkiego od rodziców. Proszę się nie poddawać i zaopatrzyć w cierpliwość, bo zmiany mogą trochę potrwać, ale naprawdę warto próbować!
Życzę powodzenia!