?

Alkohol

Witam serdecznie, mam takie oto pytanie. Jak alkohol działa na cukrzyka. Czy muszę z niego zrezygnować ? Jeżeli nie to czy są jakieś ramy ile go mogę wypić i jaki to ma być alkohol ? Czy coś mi może grozić, jeżeli ilość spożywanego alkoholu jest większa ?

2017-07-10 Kategoria: Cukrzyca
Alkohol przy cukrzycy zakłóca utrzymanie równowagi stężenia cukru we krwi, oraz utrudnia kontrolę choroby. Spożywanie alkoholu przez diabetyka niesie ryzyko ciężkiej hipoglikemii, a także różnorako oddziałuje na przyjmowane leki i insulinę. Osoby chore na cukrzycę powinny powstrzymywać się od picia alkoholu. Diabetycy powinni wystrzegać się słodkich win ,likierów, nalewek, drinków na bazie słodkich napojów i soków oraz piwa.
Jeśli decyduje się Pan na spożycie alkoholu proszę wybrać wytrwane wino lub alkohol na bazie czystej wódki lub ginu.
dietetyk Anna Boniek
Dzień Dobry!

Przede wszystkim alkohol dla osób chorych na cukrzycę nie jest wskazany. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca jego wykluczenie lub minimalne spożywanie. Dlaczego tak jest? Ponieważ alkohol hamuje uwalnianie glukozy z wątroby i w związku z tym jego spożycie (zwłaszcza bez przekąski!) może sprzyjać rozwojowi niedocukrzenia. Jako, że nasza wątroba traktuje alkohol jak truciznę, nie podejmie innej czynności jeśli najpierw nie "rozprawi się" z alkoholem. Stąd wynika ryzyko hipoglikemii.
Dopuszcza się spożywanie czystego alkoholu etylowego(w przeliczeniu) w ilości nie większej niż 20 g/d. przez kobiety i 30 g/d przez mężczyzn (mniej więcej 1 drink dla kobiety i 2 dla mężczyzny). Alkoholu nie powinni spożywać chorzy z dyslipidemią (hipertriglicerydemią), neuropatią i z zapaleniem trzustki w wywiadzie.

Jeśli już miałabym wskazać na jakiś rodzaj alkohol uto z pewnością nie powinny to być drinki z sokami zawierającymi dużo cukru, syropu i innych dodatków, ewentualnie rozcieńczane sokiem bez cukru z wodą. Lepszym wyborem będzie czerwone wytrawne wino lub czysta wódka.