?

Alkohol

Witam serdecznie, mam takie oto pytanie. Jak alkohol działa na cukrzyka. Czy muszę z niego zrezygnować ? Jeżeli nie to czy są jakieś ramy ile go mogę wypić i jaki to ma być alkohol ? Czy coś mi może grozić, jeżeli ilość spożywanego alkoholu jest większa ?

Kategoria: Cukrzyca
Agnieszka Pamulanka 17.07.17 00:02:23
Alkohol przy cukrzycy zakłóca utrzymanie równowagi stężenia cukru we krwi, oraz utrudnia kontrolę choroby. Spożywanie alkoholu przez diabetyka niesie ryzyko ciężkiej hipoglikemii, a także różnorako oddziałuje na przyjmowane leki i insulinę. Osoby chore na cukrzycę powinny powstrzymywać się od picia alkoholu. Diabetycy powinni wystrzegać się słodkich win ,likierów, nalewek, drinków na bazie słodkich napojów i soków oraz piwa.
Jeśli decyduje się Pan na spożycie alkoholu proszę wybrać wytrwane wino lub alkohol na bazie czystej wódki lub ginu.
dietetyk Anna Boniek
Anna Boniek 12.07.17 22:28:48
Dzień Dobry!

Przede wszystkim alkohol dla osób chorych na cukrzycę nie jest wskazany. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca jego wykluczenie lub minimalne spożywanie. Dlaczego tak jest? Ponieważ alkohol hamuje uwalnianie glukozy z wątroby i w związku z tym jego spożycie (zwłaszcza bez przekąski!) może sprzyjać rozwojowi niedocukrzenia. Jako, że nasza wątroba traktuje alkohol jak truciznę, nie podejmie innej czynności jeśli najpierw nie "rozprawi się" z alkoholem. Stąd wynika ryzyko hipoglikemii.
Dopuszcza się spożywanie czystego alkoholu etylowego(w przeliczeniu) w ilości nie większej niż 20 g/d. przez kobiety i 30 g/d przez mężczyzn (mniej więcej 1 drink dla kobiety i 2 dla mężczyzny). Alkoholu nie powinni spożywać chorzy z dyslipidemią (hipertriglicerydemią), neuropatią i z zapaleniem trzustki w wywiadzie.

Jeśli już miałabym wskazać na jakiś rodzaj alkohol uto z pewnością nie powinny to być drinki z sokami zawierającymi dużo cukru, syropu i innych dodatków, ewentualnie rozcieńczane sokiem bez cukru z wodą. Lepszym wyborem będzie czerwone wytrawne wino lub czysta wódka.