?

Alergia pokarmowa

Nigdy na nic sie nie uskarzałem, jestem zdrow jak ryba! Mogłem jeść wszytstko. Mamy lato i sezon na truskawki. Truskawki uwielbiam, a ostatnio zauważyłem że się po nich zle czuje. Dziwnie boli mnie brzuch, takie jakby skurcze. Czasami dochodzi do tego biegunka. Czy to może być alergia pokarmowa? Jeśli tak to, to czy to tyczy się tylko surowych truskawek, czy przetworzonych także.

2017-06-30 Kategoria: Alergie
dietetyk Dominika Pokrywka
Opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej- może ona pojawić się w również u osób dorosłych i ma tendencje do ustępowania z czasem. Jeżeli dolegliwości pojawiają się po spożyciu truskawek, należy wykluczyć je z jadłospisu, tak jak produkowane z nich przetwory. Następnym krokiem powinna być wizyta u lekarza alergologa w celu wykonania testów alergicznych. Dodatkowo układ pokarmowy może reagować na chemiczne środki uprawy roślin, których niektórzy producenci truskawek stosują w dużych ilościach- w przyszłości proszę zwracać uwagę na źródło i dokładnie płukać owoce.
Alergia pokarmowa może dawać szereg objawów zarówno z strony układu pokarmowego, oddechowego czy skóry. Jeśli zaobserwował Pan niepokojące objawy, proszę skontaktować się ze specjalistą bo być może jest to właśnie alergia. Jeśli jest tak w istocie oczywiście należy wyeliminować z diety zarówno owoce świeże jak i produkty przetworzone je zawierające. Proszę się nie martwić, często alergia na owoce typu truskawki zanika na przestrzeni czasu.