?

Jak poprawić metabolizm

Jestem na diecie odchudzającej już 2 miesiące i od tamtej pory bardzo mało schudłam. Zdrowo jem, jeżdzę na rowerze i pływam. Nie wiem czym to może być spowodowane. W jaki sposób mogę przyspieszyć mój metabolizm, żeby szybciej chudnąć?

2017-06-29 Kategoria: Odchudzanie
Dzień dobry,
przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy posiłki spożywane są w regularnych odstępach czasu i czy są odpowiednio dostosowane i zbilansowane do aktywności w ciągu dnia. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie - proszę pamiętać, aby wypijać co najmniej 1,5-2 litry wody każdego dnia. Przemianę materii mogą również przyspieszyć ostre przyprawy (np. pieprz, papryczka chili) dodawane do potraw. Warto też zwrócić uwagę, że metabolizm może zostać spowolniony przez długotrwały stres, brak snu oraz podczas radykalnych ograniczeń kalorycznych. Jednak jeżeli dieta została prawidłowo dostosowana do Pani potrzeb żywieniowych i mimo stosowania się do jej zaleceń oraz dużej aktywności fizycznej, nie zauważyła Pani znaczącego spadku wagi to warto rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ przyczyn spowolnionego metabolizmu może być naprawdę wiele - od zaburzonej pracy tarczycy po nieprawidłowe funkcjonowanie jelit.

Odpowiedź opracował zespół Poradni Mój Dietetyk Łódź/Łowicz. Zapraszamy do skorzystania z indywidualnego poradnictwa żywieniowego, w ramach którego dietetyk opracuje dietę i zalecenia żywieniowe dopasowane do Pani aktualnego stanu zdrowa, stylu życia i preferencji kulinarnych.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji!

Pozdrawiam serdecznie
Sylwia Wychowałek
Dietetyk, Psychodietetyk
sylwia.wychowalek@mojdietetyk.pl
www.lodz.mojdietetyk.pl
tel. 600 057 264
Dzień dobry,
zbyt mało informacji Pani przekazała i w związku z tym nie ma możliwości rzeczowo doradzić. Należałoby ocenić Pani jadłospis, sprawdzić czy uwzględnia potrzeby organizmu i jaka jest intensywność aktywności fizycznej o której Pani pisze. Serdecznie zapraszam na konsultację, bo być może wskazanie obszarów do poprawy okaże się wystarczające :)

Powodzenia :)
Witam serdecznie,
na podstawie tak niewielkiej ilości informacji cięzko jest jednoznacznie ztwierdzić dlaczego Pani waga spada powoli. Wolne spadki wagi to tez pojęcie względne - zdrowe i bezpieczne odchudzanie to od 0,5 do 1,5 kg tygodniowo.
Zeby jednak odpowiedziec na Pani pytanie musiałabym prześlezić Pani jadłospis - byz może popełnia Pani błedy żyweieniowe, które utrudniają odchudzanie.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witaj,
za mało wiemy żeby cokolwiek podpowiedzieć. Może za mało jesz, może źle bilansujesz dietę, może .... może...... Zachęcam do uzupełnienia pytania :)
Cześć.
Przyczyn może być kilka, jednak w tej wiadomości jest na pewno na mało informacji. Nie wiem jaka jest kaloryczność diety dotychczasowej. Za niska kaloryczność często jest przyczyną zwolnienia przemiany materii. Ciężko dawać rady jeśli jest tak mało informacji dotyczących aktywności fizycznej czy diety.
Pozdrawiam Łukasz Kozioł. Poradnia dietoterapii i treningu Zdrowy Kozioł
Dzień dobry,
przyczyn powolnej utraty masy tkanki tłuszczowej może być kilka. Niewielka utrata masy ciała nie zawsze odzwierciedla zmianę w składzie ciała ponieważ masa tkanki tłuszczowej nie jest równoważna z masą tkanki mięśniowej. Należałoby zrobić dokładne pomiary składu ciała. Warto też mierzyć dodatkowo obwody ciała, np. obwód w pasie, biodrach, udzie czy ramieniu. Być może należałoby też zrobić szczegółowe badania diagnostyczne.
Zapraszam Panią do szczegółowej konsultacji dietetycznej.

Serdecznie pozdrawiam,
Dr Hanna Płuszka

Poradnia Dietetyczna
LIBRA Hanna Płuszka
ul. Makowa 14, Kicin
62-004 Czerwonak, Wielkopolska
tel. 505370936
e-mail: pluszkah@gmail.com
dietetyk Katarzyna Ekiert
Dzień dobry,
ciężko stwierdzić, że to "zbyt wolny metabolizm" jest powodem, przez który waga stoi w miejscu.
Zapraszam do darmowego kontaktu, spróbujemy ustalić wspólnie cele i metody jakimi może Pani osiągnąć swoją wymarzoną wagę.

kasia.ekiert@gmail.com
Dzień dobry,

czynnikami pozytywnie wpływającymi na przemianę materii są m.in.: regularne posiłki spożywane 4-5 razy dziennie o stałych porach, odpowiednia ilość wypijanej wody (minimum 2 l dziennie), duża ilość warzyw w diecie (3-4 porcje dziennie).
Warto również ustalić jakie jest Pani zapotrzebowanie kaloryczne i ustalić czy proporcje poszczególnych składników odżywczych (węglowodany, białka i tłuszcze) są odpowiednie- jest to istotne chociażby ze względu na fakt, że białko przyśpiesza metabolizm, jednak jego nadmiar w diecie jest szkodliwy dla zdrowia.
Zachęcam do skorzystania z konsultacji dietetycznej aby ustalić indywidualny plan żywieniowy. Pod kontrolą specjalisty łatwiej i bezpieczniej można pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Karolina Bednarowicz
Centrum Dietetyczne Naturhouse Koło
ul Sienkiewicza 8
tel. 883-281-884
https://rezerwacje.naturhouse-polska.pl/index.php/?lokalizacja=kolo.sienkiewicza
Dzień dobry,

przede wszystkim należy ustalić, jak dokładnie wygląda u Pani dieta odchudzająca, którą Pani stosuje. Być może restrykcja kaloryczna jest zbyt wysoka, należałoby określić u Pani podstawową oraz całkowitą przemianę materii , wtedy można ustalić odpowiedni deficyt kaloryczny. Ważna jest także zawartość poszczególnych składników odżywczych w diecie, czas posiłków, a także stan Pani zdrowia.
Zapraszam do poradni Dieta OdNowa po indywidualny plan odżywiania uwzględniający wszystkie powyższe kwestie. Działania na własną rękę mogą okazać się nieskuteczne i demotywujące.

Poradnia Dietetyczna Dieta OdNowa, 799 954 991
Dzień dobry!
Zapotrzebowanie energetyczne oraz tempo przemiany materii to kwestia indywidualna u każdego człowieka. Niektórzy cechują się szybką przemianą materii, natomiast inni – wolniejszą. Racjonalna redukcja masy ciała wynosi ok. 0,5- 1 kg tygodniowo. Podczas odchudzania należy być cierpliwym, a także nie zniechęcać się jeśli efekty nie będą widoczne od razu. Możliwą przyczyna Pani problemu może być zbyt duża restrykcja kaloryczna wprowadzona od razu na początku odchudzania. Oprócz złotych dietetycznych zasad takich jak: pełnowartościowe, dobrze zbilansowane posiłki, i regularne pory ich spożywania warto zwrócić uwagę na dodatki do posiłków. Korzystne efekty przynosi wprowadzenie do diety niektórych przypraw, pozytywnie oddziałujących na tempo metabolizmu np. cynamon, curry, imbir, papryka chili, zioła. Na przemianę materii ma ogromny wpływ oprócz zdrowej diety także aktywność fizyczna. Dzięki niej możemy wzmocnić mięśnie, a także poprawić ukrwienie organizmu i co najważniejsze wpłynąć na tempo spalania tkanki tłuszczowej. By precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby przeprowadzić dokładny wywiad żywieniowy – wtedy dopiero można planować kolejne kroki, by odchudzanie było skuteczne.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto przeczytać również:
Czym właściwie jest metabolzim
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czym-wlasciwie-jest-metabolizm.html?c=9