?

Ile posiłków i jakie zapotrzebowanie kaloryczne

Chciałbym trochę zadbać o siebię i o swoja sylwetkę. Chciałbym zbędną tkankę tłuszczowa zgubić a najlepiej zamienić ja na tkankę mięśniową. Myślę by zacząć od ograniczenia soli i cukru bo z tym mam najwiekszy problem. Ale zastanawia mnie ile posiłków dziennie powinienem spożywać . Zazwyczaj jem sniadanie obiad i kolację, ale między posiłkami zdarza mi się zjeść jakiegoś hamburgera czy batona, dodatkowo są to duże posiłki. Czy lepiej zjeść 5 posiłków mniejszych a częściej i zrezygnować z podjadania między posiłkami. I drugie pytanie jak ma to wygladac z kalorycznoscia poszczególnych posiłkow. Najwięcej na śniadanie a potem co raz mniej , w koncu śniadanie jest najważniejszym posilkiem w ciagu dnia.

2017-06-28 Kategoria: Odchudzanie
dietetyk Eliza Voss
Dla faceta 2700kcal na dzień to taka podstawowa norma. Rozdziel na 5 posiłków o zbliżonej kaloryczności. Polecam również Smoothies rano i wieczorem. Dzięki tym dwóm nawykom żywieniowym nie obciążasz żołądka na noc (Smoothie to zmiksowane owoce i warzywa, które są już "strawione"). W ten sposób zachowana jest naturalna energia, przez noc wszystkie składniki odżywcze w tym witaminy i pierwiastki są wchłaniane przez każdą komórkę ciała. Dobre Smoothie potrafi mieć nawet 600kcal, także również zasyca. Zdrowo i przyjemnie. I przede wszystkim : smacznie. Na fb prowadzę grupę: Dietetyk on-line gdzie bezpłatnie podaję przepisy na Smoothies. Zapraszam
Dzień dobry Piotrze,
Czy 3 posiłki czy 5 to już jest kwestia indywidualna i bardzo dużo zależy od Twojego trybu życia , na co masz czas, jak wygląda Twój dzień, Twoja praca.
Jeśli chciałbyś zamienić tłuszcz w mięśnie (a nie tylko stracić tłuszcz) to niezbędne będą również ćwiczenia fizyczne (siłowe), aby pobudzić mięśnie do rozrostu.
I w brew temu, co się powszechnie mówi - śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem dnia - tylko jest nim obiad. To obiad powinien dostarczać największą ilość energii ze wszystkich posiłków w ciągu dnia. Natomiast śniadanie powinno być większe od kolacji.

Jeśli potrzebujesz konkretnego rozpisania jadłospisu lub bliżemu przyjrzeniu się Twojemu dzienniczkowi żywieniowemu to zapraszam na konsultacje online lub offline.
Pozdrawiam :)
dietetyk Ewa Zawidzka
Witam serdecznie,
Ilość posiłków zależy od stylu życia danej osoby, stanu zdrowia, godzin pracy itp. Nie zawsze musi to być sztywno pięć posiłków, ale większa ich ilość często skutecznie zapobiega podjadaniu. Jeśli chodzi o kaloryczność to potrzebowałabym o wiele więcej informacji, nie ulega jednak wątpliwości, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna i dobrane do niej posiłki.
Zapraszam do kontaktu (także online).
tel. 691679374 lub e-mail: kontakt@magiazdrowia.com.pl
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Witam serdecznie,
zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jedzenie 5 mniejszych posiłków niż 3 większych. Z pewnością tez nie powinna Pani podjadać tak kalorycznych przekąsek jak batony czy hamburgery. Ograniczenie soli i cukru to dobry krok.
Co do kaloryczności posiłków i odpowiedniej podaży kalorii w ciągu całego dnia to jest to kwestia bardzo indywidualna.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić zapotrzebowanie na kalorie. Skuteczna dieta powinna być dobrana indywidualnie. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje i układam diety online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nie ma żelaznych zaleceń do co ilości spożywanych posiłków. Wszystko zależy od trybu życia jaki prowadzisz, jaką uprawiasz aktywność fizyczną, w jakich porach planujesz treningi, o której wstajesz i chodzisz spać. Ważne jest, by nie podjadać między posiłkami, pamiętać o żywieniu okołotreningowym, ograniczyć spożycie cukrów prostych, produktów smażonych, żywności wysokoprzetworzonej. Jeśli chodzi o kaloryczność - to również zależy od wielu czynników, m. in. od tego jaki tryb pracy prowadzisz, kiedy masz czas na posiłek i ile finalnie ich będzie. Śniadanie i obiad to z reguły najgęstsze energetycznie posiłki. Jeśli chcesz skonsultować detale i wybrać najlepszy dla siebie plan działania pisz śmiało :)