?

Co może spowodować niedobór żelaza?

Byłam ostatnio na badaniach okresowych i miałam robione badanie krwi. Wyszło mi, że mam za mało żelaza a mianowicie 3,2 mmol/l. Co może spowodować niedobór żelaza?

2017-06-12 Kategoria: Choroby dietozależne
Witam serdecznie,
Powodów może być wiele, przede wszystkim warto zadbać o dietę. Warto się również zastanowić nad tym jaki styl życia Pani prowadzi, być może w wyniku zbyt intensywnego trybu życia zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż Pani spożywa. Zapotrzebowanie na żelazo jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Długotrwały jego brak może doprowadzić do anemii. Nie zalecałabym w tym przypadku stosowania suplementów, a uzupełnienie go w diecie. Nie podała Pani innych parametrów które będą wskazywać na niedobory żelaza, takie jak ferrytyna oraz chociażby MCV. Bardzo proszę o kontakt jeśli potrzebowałaby Pani skonsultować wyniki badań, postaram się pomóc.
Pozdrowienia.
MK.

www.centrumvitalfit.wix.com/start
Niedobory żelaza mogą pojawić się przede wszystkim przy zbyt niskim spożyciu tego pierwiastka z pożywieniem (anemia klasyczna). Może także świadczyć o niedoborach witaminy C, kwasu foliowego bądź wit. B12. Niedobór występuje także u kobiet miewających obfite miesiączki, przy występowaniu krwawień (niekoniecznie z nosa, mogą to być niezdiagnozowanie krwawienia wewnętrzne lub z kałem), po operacjach (zwłaszcza na jelicie cienkim), przy zaburzeniach wchłaniania, przewlekłych biegunkach i chorobach jelit, aż w stanach bardzo patologicznych w nowotworach.