?

Co może spowodować niedobór witaminy K?

Mam przetokę żółciową i słyszałem, że mogę mieć niedobór wit. K .Co może spowodować niedobór tej witaminy?

2017-06-12 Kategoria: Choroby dietozależne
Jeśli niepokoi się Pan stanem niedoborowym to warto poprosić lekarza prowadzącego o badania (samo oznaczenie stężenia wit.K w surowicy może nie być przydatne diagnostycznie, dodatkowo należy zlecić czas protrombinowy krwi) i w zależności od wyników wprowadzić pewne modyfikacje żywieniowe, natomiast w przypadku ostrego niedoboru lekarz powinien włączyć odpowiednie leki.
Niedobory wit. K stwierdza się również w zespołach złego wchłaniania i trawienia, w przypadku żółtaczki, u chorych po antybiotykoterapii czy u Pacjentów zażywających leki zawierające związki kumarolowe (np. acenokumarol)
Niedobór witaminy K występuje generalnie bardzo rzadko, gdyż jest to witamina bardzo powszechnie występująca w produktach spożywczych oraz jest syntetyzowana przez bakterie jelitowe. Niedobory mogą wystąpić przy ostrych schorzeniach wątroby, w przebiegu choroby nowotworowej (zwłaszcza gdy nowotwór rozwija się w jelicie), w kacheksji. W przypadku niedrożności dróg żółciowych może występować zaburzone jej wchłanianie.