?

Czy są produkty,które zawierają ukrytą laktozę?

Od jakiegoś czasu cierpię na nietolerancje laktozy i zastanawia mnie czy są produkty, które mogą zawierać ukrytą laktozę?

2017-06-09 Kategoria: Alergie
Wybierając produkty powinniśmy dużą wagę przykładać do ich składu. Czytanie etykiet uchroni nas od złej jakości produktów i w Pani przypadku zawierających laktozę. Dietetyk udzieli Pani informacji jak poprawnie dobierać potrzebne produkty i na co dodatkowo zwracać uwagę. Mamy bardzo szeroki dostęp do żywności wysokoprzetworzonej i to niestety odbija się na naszym zdrowiu.
dietetyk Eliza Voss
Tak, na pewno są i jest ich mnóstwo. Trzeba czytać etykiety, zawsze jest podana informacja czy zawiera śladowe ilości laktozy czy glutenu. Laktoza jest pochodzenia zwierzącego, dlatego aby mieć pewność, że dany produkt nie zawiera laktozy, to należy wybierać produkty pochodzenia roślinnego. Np mleko/napój kokosowy, migdałowy czy owsiany. Najlepiej robić sobie takie mleko samemu w domu. Jogurty też można robić samemu. I wtedy mamy pewnosć 100% że ten produkt jest wysokiej jakości bez żdnych innych dodatków, poza tymi które sami dodamy :)
dietetyk Dominika Pokrywka
Przy eliminacji laktozy, jeżeli na opakowaniu produktu nie ma oznaczenia, że jest on bezlaktozowy, powinno się czytać etykiety- szczególnie jeżeli jest to produkt wysokoprzetworzony. Laktoza może być pod nazwami mleko, mleko w proszku, serwatka, cukier mleczny. Dodatkowo laktoza może być stosowana do produkcji leków i suplementów diety.
Przy nietolerancji laktozy należy uważnie czytać etykiety gdyż laktoza może być ukryta w gotowych daniach (zupy, sosy), wyrobach garmażeryjnych (np. naleśniki), pieczywie (typu maślane bułeczki, pieczywo tostowe), margarynach, wyrobach mięsnych (jak kiełbasy, serdelki, pasztety), niektórych lekach, suplementach
i słodzikach oraz oczywiście słodyczach.