Zdrowy styl życia – od czego zacząć?

Od poniedziałku zaczynam zdrowy styl życia! Będę chodzić na siłownię pięć razy w tygodniu no i oczywiście zdrowa dieta! Zero słodyczy, zero podjadania zero fast foodów. Znasz to? Próbowałeś tak już tysiąc razy i nigdy nie wytrwałeś dłużej niż trzy dni? Myślisz że coś z Tobą jest nie tak, bo innym się udaje a Tobie nie? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco to ten artykuł jest dla Ciebie.

Co robisz nie tak? Dlaczego się nie udaje?

Otóż prawdopodobnie Twoim problemem we wprowadzeniu zdrowego stylu życia jest chęć zmiany o 180 stopni z dnia na dzień. To bardzo trudne i możliwe do zrealizowania dla niewielkiej liczby wyjątkowo zdeterminowanych osób. Zdecydowana większość potrzebuje więcej czasu. Zatem jak możesz sobie pomóc, od czego zacząć?

Po pierwsze – wyznacz sobie cel.

Określenie „chcę prowadzić zdrowy styl życia i schudnąć” brzmi świetnie, ale jest bardzo ogólnikowe. Będzie Ci łatwiej jeśli konkretnie opiszesz co chcesz osiągnąć. Zastanów się co Ty rozumiesz pod hasłem „zdrowy styl życia”.  Dzięki temu będziesz mógł skonstruować plan działania i śledzić postęp jego realizacji. Teraz zastanów się co musi się wydarzyć, żeby swój cel zrealizować. Stwórz konkretny plan działania, krok po kroku. np. chcę jeść pięć posiłków dziennie o stałych porach, wykluczyć produkty typu fast-food i gotowe słodycze, wypijać dwa litry wody dziennie i trzy razy w tygodniu chodzić na siłownię.

Plan działania – nie od razu Rzym zbudowano.

Daj sobie czas na wprowadzanie zmian w Twoim życiu. Raczej mało prawdopodobne, że z miłośnika czekolady i kanapowego zjadacza burgerów od jutra zostaniesz fit biegaczem. Zaplanuj sobie zadanie do wykonania na każdy kolejny tydzień. Zastanów się jakie zmiany jesteś w stanie wprowadzić natychmiast, a na co potrzebujesz więcej czasu np. w tym tygodniu skupię się na nawodnieniu – będę się przyzwyczajać do regularnego picia wody, dodatkowo ograniczę słodycze do jednego dnia w tygodniu, a do końca miesiąca wyeliminuje z diety wszystkie gotowe, przetworzone produkty. W ten sposób nie będziesz przytłoczony ilością wprowadzanych zmian, a z drugiej stopniowo będziesz zbliżać się do wyznaczonego celu.

Jak zacząć prowadzić zdrowy tryb życia

Zastanów się jakie zmiany jesteś w stanie wprowadzić natychmiast, a na co potrzebujesz więcej czasu

Korzystaj z udogodnień, szukaj możliwości.

Obecnie istnieje na rynku wiele narzędzi, które mogą Ci pomóc w realizacji Twoich celów. Zastanów się czego Ci trzeba i poszukaj czy istnieje produkt odpowiadający na Twoje potrzeby. Istnieje mnóstwo darmowych aplikacji, które pomogą Ci liczyć kalorie, przypomną o nawodnieniu, będą liczyć kroki, a nawet przeprowadzą z Tobą trening. Jeśli nie masz czasu na robienie zakupów zobacz czy jest jakiś sklep, w którym możesz zrobić zakupy online z dostawą do domu. Do monitorowania aktywności fizycznej można kupić opaski, które liczą kroki i monitorują pracę serca. Istnieją nawet widelce ze specjalnym czujnikiem, który ma na celu kontrolę czasu spożywania posiłków i liczbę kęsów – dla osób których problemem jest pochłanianie posiłków zbyt szybko, w biegu. Zaskoczony?

W grupie raźniej!

Jeśli wiesz, że Twoim problemem jest słomiany zapał i szybko spadająca motywacja znajdź sobie partnera, który będzie Ci towarzyszyć. Może to być przyjaciółka, z którą będziesz chodzić na treningi lub ktoś z rodziny, kto pomoże Ci w przygotowaniu posiłków. A może w Twojej okolicy jest jakaś grupa, która wspólnie umawia się na treningi? Inspirujące są też grupy na facebooku, dla osób które się odchudzają. Jedną z nich jest grupa wsparcia Mojego Dietetyka ( link ). Znajdziesz tu wiele ciekawych przepisów,  pomocne informacje, a przede wszystkim solidną porcję motywacji do działania by zacząć zdrowy styl życia.

Nie poddawaj się!

Czy ktoś mówił, że będzie łatwo? 😉 Czujesz się przegrany, bo dopadła Cię chwila słabości i zjadłeś pół pudełka ptasiego mleczka i cały plan spisany jest na straty. No cóż… to się zdarza. Każda zmiana jest trudna i wiąże się z wyrzeczeniami. Potknięcia się zdarzają, ale ważne by przez nie nie rezygnować z założonego planu. Skoro już skusiło Cię to ptasie mleczko wykonaj w ramach rekompensaty dodatkowy trening. Wszystko jest do uratowania, a najgorsze co możesz zrobić to zrezygnować. Wszak wprowadzanie zdrowego stylu życia to proces, który może trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami, pamiętaj jednak, że walczysz o zdrowszą wersję siebie i każdy kolejny krok jest na wagę złota 🙂

Nie bój się zgłosić po pomoc do specjalisty

Jeśli mimo wszystko czujesz, że sam sobie nie poradzisz udaj się do eksperta. Dietetycy z poradni Mój Dietetyk bardzo chętnie pomogą Ci wprowadzić Twój zdrowy stylu życia. Nasza oferta jest szeroka i z całą pewnością dopasujemy ją tak, by idealnie odpowiadała na Twoje potrzeby! Oprócz przygotowywania smacznych i zdrowych jadłospisów, dzięki którym nie poczujesz, że jesteś na diecie,  mamy też mnóstwo sposobów na wydobywanie motywacji i pomoc w zwalczaniu małych chochlików, które podkopują Twoje osiągnięcia. Razem damy radę! 😉

Oddaj głos.
Please wait...