Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie należy stopniowo wprowadzać nowe pokarmy stałe. Metod jest wiele, a jedną z nich, bardzo popularną ostatnimi czasy, jest właśnie BLW. Baby Led Weaning, czyli wprowadzanie pokarmów stałych kontrolowane przez dziecko, podbija matczyne serca.

Czym jest metoda BLW?

Metoda BLW bardzo pozytywnie wpływa na dziecko i jego rozwój. Przede wszystkim kształtuje umiejętności samoregulacji apetytu i sytości. Podczas gdy dzieci tradycyjne karmione są piersią do 4 miesiąca życia, u dzieci BLW przedłuża się ten czas do 6 miesiąca, a co za tym idzie później też wprowadzane są posiłki stałe. Dodatkowo dzieci te znacznie częściej spożywają posiłki wspólnie ze swoją rodziną. Specjaliści mają jednak obawy w kontekście Baby Led Weaning. Niepokoi ich przede wszystkich fakt, że niemowlęta otrzymują pokarmy często nieodpowiednie do wieku, w tym ubogie w energię i żelazo. Jest to jednak sygnał dla rodziców stosujących tę metodę, by zadbali o to by posiłki były nieprzetworzone, pełnowartościowe i przede wszystkim bogate w żelazo.

Metoda Baby Led Weaning

Baby Led Weaning, czyli wprowadzanie pokarmów stałych kontrolowane przez dziecko

Metoda BLW stara jak świat?

Choć metodę BLW uznaję się obecnie za bardzo modną, należy pamiętać, że jest ona stara jak świat, bo tak naprawdę bazuje na naturalnym rozwoju każdego dziecka. Każda mama, która zastanawia się nad wprowadzeniem BLW powinna wiedzieć, że jest to sposób na łagodne przejście od momentu, gdy dziecko pije tylko mleko, do momentu, gdy tego mleka już nie potrzebuje i może jeść samodzielnie wszystkie pokarmy. I choć od wieku i charakteru dziecka zależy to jak częste i duże będą to posiłki, warto pokusić się na eksperymenty z krzesełkiem do karmienia, kolorowymi miseczkami, łyżeczkami, czy różnorodnymi produktami ustawionymi przed nimi. Zwykle dzieci siadają do krzesełka i od początku jedzą z apetytem spore porcje. Choć zdarzają się takie, które przez większość czasu bardziej bawią się jedzeniem, a głód i tak zaspokajają dzięki mleku mamy.

Baby Led Weaning w praktyce

Mleko matki jest niezwykle wartościowym pokarmem, który stanowi źródło najważniejszych składników w diecie małego dziecka niezależnie od jego wieku. W metodzie Baby Led Weaning to właśnie dziecko kieruje procesem odstawienia od piersi. Idealną sytuacją jest taka, w której dziecko spożywa coraz więcej pokarmów stałych i stopniowo pije coraz mniej mleka. Na początku wprowadza się pokarmy typowe dla codziennej kuchni. Ważne żeby były to pokarmy nieprzetworzone, bez cukru i soli. Kolejność wprowadzania pokarmów to drugorzędna sprawa. Konsystencja i kształt muszą być dostosowane do umiejętności naszych maluchów, więc wybieramy miękkie kawałki, nie podajemy orzechów w całości, owoców z pestkami, uważając też na twarde jabłka. W metodzie BLW dziecko od razu otrzymuje jedzenie w formie kawałków i tak naprawdę karmi się samo. Pomijamy więc etap papek.

metoda BLW

W metodzie Baby Led Weaning to właśnie dziecko kieruje procesem odstawienia od piersi

BLW to metoda, która ma dużo plusów, zarówno dla mamy jak i dziecka. Dla mamy to możliwość zjedzenia posiłków w spokoju (ponieważ maluch karmi się sam), znacznie mniej pracy przy garnkach (ponieważ metoda ta nie wymaga przygotowywania osobnych posiłków dla dziecka) oraz okazja do zmiany stylu żywienia całej rodziny na znacznie zdrowszy. Dla dziecka to przede wszystkim nauka samodzielności, możliwość poznawania świata wszystkimi zmysłami, a także rozwijanie chwytu szczypcowego, koordynacji ręka-oko oraz stymulacji aparatu mowy małego dziecka.

Przeczytaj artykuł: dieta dla zapracowanej mamy

 

Ocena: 5.0. Z 1 głosu.
Please wait...