BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała. Służy on do oceny masy ciała osób dorosłych (zobacz jak interpretować BMI u dzieci). Na postawie tego parametru jesteśmy w stanie określić czy masa ciała danej osoby mieści się w normie, wskazuje na ryzyko niedowagi, nadwagi lub otyłości.

Jak należy go obliczać? Masę ciała należy podzielić przez nasz wzrost podany w m².

Przykład: Osoba o masie ciała 70 kg i wzroście 175 cm.

BMI (kg/m²) = 70: (1,75)²=70:3,06=22,88 (kg/m²) – prawidłowa masa ciała

Interpretacja wskaźnika BMI:

<18,5 – niedowaga
18,5-24,99 – prawidłowa masa ciała
≥25 – nadwaga

( Pełna interpretacja BMI znajdziesz na stronie: Interpretacja BMI )

Jednakże przy pomocy tego wskaźnika nie zawsze uzyskamy poprawną interpretację uzyskanych pomiarów. Np. kulturyści posiadający bardzo małą ilość tkanki tłuszczowej w swoim ciele, mający natomiast dobrze rozbudowaną tkankę mięśniową, według wskaźnika BMI będą wykazywali nadwagę lub otyłość.

Wskaźnik BMI nie tylko nie uwzględnia składu ciała, ale również płci i wieku. Jest wykorzystywany często do celów naukowych. Może być też wykorzystywany do wstępnej oceny czy nie grozi nam nadwaga lub niedowaga. Dodatkowo warto ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w swoim ciele np. przy pomocy wskaźnika talia-biodra.

Dokładniejsze wyniki uzyskamy wykonując pomiar BIA, a więc analizę składu ciała np. w gabinecie dietetycznym. Dzięki temu dowiemy się nie tylko ile ważymy i jakie jest nasze BMI, ale także jaka jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele, jak jest ona rozmieszczona i czy tkanka tłuszczowa nie lokalizuje się głównie w okolicy narządów wewnętrznych.

Podsumowując warto dokonać interpretacji swojej masy ciała przy pomocy BMI, rozszerzając ją o dodatkowe, bardziej obiektywne badania.

Oblicz kalkulator BMI online
Źródło:
  1. Grzymisławski M., Gawęcki J., Żywienie człowieka zdrowego i chorego, Warszawa 2011
  2. BMI classifikation: http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html (dostęp dnia 11.12.17r.)
Oddaj głos.
Please wait...