Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyka to w ostatnich czasach bardzo modny kierunek, a dietetyk najczęściej kojarzony jest ze zdrowym żywieniem, odchudzaniem a nawet z rygorystyczną dietą. A tak naprawdę czym zajmuje się dietetyk? Czy jest to ktoś, kto wytyka palcami czyjeś złe nawyki i zabrania wszystkiego co smaczne? Na szczęście nie. Jeśli do tej pory myślałeś, że dietetyk to właśnie ktoś taki, czas odczarować ten stereotyp 🙂

Cel pracy dietetyka – edukować, pomagać wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe

Dietetyka znajdziemy w różnych placówkach związanych ze zdrowiem – w szpitalach, uzdrowiskach, ośrodkach rehabilitacyjnych, ale także w klubach fitness, salonach spa i wielu innych miejscach. Wielu dietetyków otwiera również swój własny gabinet dietetyczny.

Celem pracy dietetyka jest przede wszystkim edukacja i pomoc w zmianie nawyków żywieniowych na lepsze. W otaczającym nas świecie dobrobytu niestety obserwujemy, że ludzie, szukając prostych rozwiązań i tego co przyjemne, zamieniają zdrowe jedzenie na szybkie, smaczne i ubogie w wartości odżywcze. Wszystko ma jednak swoje skutki uboczne – wieloletnie żywienie przetworzonymi produktami (słodycze, dania gotowe typu fast-food) powoduje otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i wiele innych chorób, w tym nawet nowotwory.

Cel dietetyka

Czym zajmuje się dietetyk? Celem pracy dietetyka jest przede wszystkim edukacja i pomoc w zmianie nawyków żywieniowych na lepsze.

Często jednak ludzie chcąc się zdrowo odżywiać nie wiedzą od czego zacząć. W gabinecie dietetyka możesz liczyć na następującą pomoc:

  • ułożenie zdrowego jadłospisu dostosowanego do twojego trybu życia, aktywności fizycznej i stanu zdrowia
  • edukacja w zakresie zmiany produktów na zdrowsze, czytania etykiet produktów, metabolizmu, zaleceń w danych problemach zdrowotnych, suplementacji (np. witaminy D, probiotyków)
  • wsparcie motywacyjne – w procesie zmian klienci często napotykają różne przeszkody, co naturalnie prowadzi do spadku motywacji. Regularne spotkania z kimś w rodzaju “mentora” same w sobie podnoszą motywację. Dodatkowo dietetycy mogą wspierać klienta za pomocą różnych narzędzi, np. zachęcają klienta to wskazania korzyści z już wprowadzonych zmian lub pomagają traktować problem bardziej jako wyzwanie 🙂

Dietetyk w pracy z klientem

Wyobraź sobie, że przychodzisz do gabinetu dietetyka z konkretnym problemem – chcesz zrzucić kilka kilogramów lub masz jakiś problem zdrowotny. Oto rzeczy, którymi dietetyk zajmie się na spotkaniu z tobą:

  • wywiad zdrowotny – czyli pytania o twój dotychczasowy tryb życia, ilość, snu, poziom stresu, występujące choroby, analiza wyników laboratoryjnych,
  • wywiad żywieniowy – może się odbyć za pomocą analizy tzw. dzienniczka żywieniowego czyli spisanych przez ciebie dań i produktów, które spożywałeś w ostatnim czasie. Dietetyk może również prosić cię o opisanie co spożyłeś wczorajszego dnia, dopytać o regularność posiłków, ilość płynów, przekąsek. Mogą również pojawić się pytania o zwyczaje występujące w twojej rodzinie czy twoje preferencje smakowe.
  • analiza masy i składu ciała – w większości gabinetów znajdziesz specjalistyczne wagi, które oprócz samych kilogramów określają poziom tłuszczu, ilość masy mięśniowej, kostnej oraz zapotrzebowanie na energię (ilość kalorii jakiej potrzebujesz). Dietetyk może również zmierzyć obwody twojego ciała – talii, bioder, ramienia czy uda – abyś w miarę postępów mógł widzieć swoje efekty również w liczbach 🙂

Dietetyk w biurze

Gdy czas spotkań z klientami dobiega końca dietetyka czeka intensywna praca przy komputerze. Za pomocą programu dietetycznego układa on dla Ciebie jadłospis – z uwzględnieniem ilości posiłków i produktów, które uzgodniliście na pierwszym spotkaniu. Dietetyk dokłada wszelkich starań, aby jadłospis był smaczny, ale również zgodny z zasadami piramidy żywieniowej oraz pokrywał twoje zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Zobacz: program dla dietetyków

Jeśli zdecydowałeś się na współpracę bez sztywnego jadłospisu,  twój “mentor” przygotowuje dla ciebie wskazówki, materiały edukacyjne, np. przykładowy przepisy, które możesz wypróbować.

Dietetyk

Dietetyk dokłada wszelkich starań, aby jadłospis był smaczny, ale również zgodny z zasadami piramidy żywieniowej oraz pokrywał twoje zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.

Spotkania kontrolne

Po pierwszym spotkaniu i otrzymaniu jadłospisu lub materiałów pomocniczych czas na spotkanie kontrolne. Służy ono sprawdzeniu efektywności wprowadzonych zmian – dietetyk pyta jak radzisz sobie z nowym stylem żywienia, czy chciałbyś jednak zmienić coś w ustaleniach (np. ilość posiłków) oraz jakie są twoje odczucia lub przemyślenia po pierwszych tygodniach. Na spotkaniu po raz kolejny stajesz na specjalistyczną wagę – by przekonać się, czy jadłospis lub nowe nawyki żywieniowe przyniosły efekty. Aby twój zapał szybko nie opadł dietetyk najczęściej proponuje regularne spotkania kontrolne, aż do momentu osiągnięcia przez ciebie wyznaczonego celu (utrata kilogramów lub zmiana nawyków).

Specjalizacja dietetyków

Dietetyka to jednak bardzo szeroka dziedzina i oprócz standardowej obsługi (jadłospis odchudzający lub w danej jednostce chorobowej) w gabinecie możesz spotkać dietetyka, który specjalizuje się w jakiejś konkretnej dziedzinie. Może być to dietetyka sportowa, dieta eliminacyjna w alergiach i nietolerancjach, dieta bezglutenowa w celiakii, diet coaching i wiele innych. Przed wybraniem dietetyka na pewno warto sprawdzić jego specjalizacje i znaleźć takiego, który najlepiej pomoże w realizacji twoich potrzeb. Mam nadzieję, że teraz już wiesz czym zajmuje się dietetyk 🙂

 

Ocena: 1.0. Z 1 głosu.
Please wait...